W Muzeum Gdańska otwarta została druga z serii wystaw poświęconych rodzinom dawnych złotników. Tym razem są to wyjątkowe zabytki związane z rodem Berendtów, który działał w Gdańsku przez cały XVIII w. Będą one prezentowane w Domu Uphagena do 15 września 2025 r.
Pierwszą z serii była prezentowana w 2024 r. wystawa czasowa o rodzinie Meyerów. Teraz przyszedł czas na zapoznanie się z dziejami rodziny Berendtów.
– Kontynuując cykl monograficznych wystaw poświęconych najważniejszym rodzinom dawnych gdańskich złotników działającym w Gdańsku do początku XIX w., chcemy nie tylko ukazać piękno rzemiosła, ale też ugruntować jego znaczenie dla kultury miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Ekspozycja poświęcona Berendtom pokazuje, jak wiele, dzięki współpracy z kolekcjonerami, muzeami i badaczami z Polski i Europy, jeszcze możemy odkryć.
Kunsztowne dzieła gdańskich mistrzów
Wystawa czasowa „Berendtowie – stulecie gdańskich złotników” to ponad 60 wyjątkowych zabytków, z czego aż 40 sreber pochodzi z 27 instytucji i prywatnych kolekcji w Polsce i za granicą, m.in. z Hamburga, Lubeki, Krakowa, Poznania czy Lublina. Wśród eksponatów prezentowanych w Domu Uphagena znalazły się zarówno okazałe monstrancje, jak i luksusowe naczynia stołowe: kufle, cukiernice, kubki, sztućce czy świeczniki. Są też obiekty zaskakujące, jak srebrna figurka strusia czy unikatowa klamra do buta.
– Dzieła te pozwalają zajrzeć w warsztat gdańskich mistrzów, śledząc przemiany stylów od baroku po rokoko, i podziwiać kunsztowne zdobienia, które nadają każdemu z nich indywidualny charakter – informuje Andrzej Gierszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.
Badania, odkrycia i nowe perspektywy
Ekspozycja stanowi część większego projektu badawczego, którego celem jest nie tylko pokazanie najciekawszych warsztatów złotniczych XVII i XVIII w., ale też pogłębienie wiedzy na temat lokalnego dziedzictwa.
– Dzięki szeroko zakrojonym kwerendom i badaniom archiwalnym udało się odnaleźć wiele nieznanych dotąd wyrobów oraz doprecyzować informacje o twórcach – dodaje Andrzej Gierszewski. – Spotkania studyjne, analizy konserwatorskie i współpraca z ekspertami różnych dziedzin pozwalają spojrzeć na złotnictwo gdańskie z nowej perspektywy.
Efektem tych prac będzie bogato ilustrowany katalog wystawy, który ukaże się jesienią 2025 r. i zaprezentuje ponad 70 dzieł pochodzących z warsztatu Berendtów.
„Berendtowie – stulecie gdańskich złotników”
- wystawa czynna: od 11 kwietnia do 15 września 2025 r.
- Dom Uphagena: oddział Muzeum Gdańska
- ul. Długa 12, Gdańsk
Godziny otwarcia oraz ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska.