W zmaganiach konkursowych bierze udział młodzież od 14. roku życia. Uczestnicy zaśpiewają ponadczasowe piosenki w nowych aranżacjach. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 6 marca 2021 r. Koncert specjalny zaśpiewa Alicja Szemplińska, a prezenterami będą Ryszard Poznakowski i Paweł Sztompke. Podczas festiwalu będą obowiązywać rygory sanitarno-epidemiologiczne.

 

Uczestnicy

W festiwalu może wziąć udział młodzież od lat 14 (soliści i zespoły), w tym wszyscy dotychczasowi uczestnicy, z wyjątkiem zdobywców Grand Prix. Celem festiwalu jest promocja piękna polskiej piosenki z lat 1960-70. Wykonawcy przygotowują na jednym z nośników dźwięku – minidysk lub CD – trzy polskie utwory w nowych aranżacjach, ale z zachowaniem linii melodycznej.

Na najlepszych wykonawców czekają nagrody specjalne, wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe. Zdobywca Grand Prix otrzyma nagrodę finansową i statuetkę – srebrny klucz wiolinowy na kamieniu agat.

W przeddzień festiwalu odbędzie się spotkanie artystyczne (warsztaty). Uczestnicy spotkają się z przedstawicielami kierownictwa artystycznego festiwalu, którzy jednocześnie pełnią funkcje jurorów festiwalu: Markiem Gaszyńskim, Krzysztofem Heeringiem, Aleksandrem Nowackim, Ryszardem Poznakowskim i Pawłem Sztompke.

 

Co ocenia jury?

Uczestnicy zaśpiewają piosenki polskie, tzn. piosenki napisane i skomponowane przez polskich autorów słów i polskich kompozytorów. Komisja festiwalowa będzie oceniać muzykalność, dykcję i warunki słuchowe wykonawców. Pod uwagę weźmie również interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.

 

Koncert specjalny

W tym roku będzie można posłuchać koncertu Alicji Marii Szemplińskiej, występującej pod pseudonimem Alicja. Polska piosenkarka urodziła się 29 kwietnia w Ciechanowie. Zwyciężyła w trzech programach typu talent show: w 2016 r. w Hit, Hit, Hurra!, w 2019 w The Voice of Poland i w Szansie na Sukces. Eurowizja 2020. Miała reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2020 r., ale konkurs odwołano.

 

Gwiazdy sportu

Podczas festiwalu, tak jak w poprzednich latach, będzie można spotkać znakomitych polskich sportowców, olimpijskich medalistów, którzy utworzą jury komplementarne. W tym roku gośćmi specjalnymi będą sportowcy: Wojciech Borowiak, Kazimierz Czarnecki, Bogdan Gajda, Bolesław Kapitan, Henryk Petrich, Danuta i Ryszard Soćkowie, Henryk Sozański, Andrzej Supron, Andrzej Szalewicz, Andrzej Wroński, Władysław Zieliński.

Szczegółowe informacje o festiwalu, karta zgłoszenia oraz regulamin znajdują się na stronie internetowej Klub 2012