Przychodnia przyszpitalna, w której będą przyjmować lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powstanie w jednym z budynków Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Rozpoczął się w nim remont. Koszt inwestycji to ponad 2,4 mln zł. Trwa też poszukiwanie personelu.
Zakończenie remontu planowane jest na kwiecień przyszłego roku.
POZ w szpitalu
W budynku 4G Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku przy ul. Hubalczyków 1 rozpoczęła się przebudowa. Po remoncie na 313 mkw powstanie przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Znajdzie się w niej siedem gabinetów konsultacyjnych i gabinet zabiegowy, rejestracja, poczekalnia, zaplecze personelu i węzły sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. – Rozwój szpitala w celu zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych mieszkańców zachodniej części województwa pomorskiego dotyczy nie tylko usług medycznych o charakterze wysokospecjalistycznym, ale także świadczeń zdrowotnych w zakresie lecznictwa otwartego, czyli podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – mówi prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Andrzej Sapiński. – Oczywiście, jako ośrodek w głównej mierze świadczący usługi o charakterze lecznictwa zamkniętego, dotąd skupiliśmy nasze zainteresowanie na rozwoju diagnostyki i terapii stacjonarnej mogącej wykorzystywać najnowsze osiągnięcia technologii medycznych dla skutecznego leczenia oraz diagnozowania pacjentów i nie zamierzamy tego kierunku porzucać. Jednakże, rozumiejąc potrzeby zdrowotne pacjentów i oczekiwania społeczne w zakresie zwiększenia dostępności do usług zdrowotnych, zauważamy też potrzebę ich koordynacji w dążeniu do zaoferowania świadczeniobiorcom modelu świadczenia o charakterze kompleksowym – wyjaśnia Sapiński.
Co i za ile powstanie?
W trakcie prac zostanie ocieplony budynek, wymienione okna i drzwi, zamontowane nowe instalacje elektryczne i sanitarne, a także ścianki działowe i wyposażenie. – Lokalizacja budynku wewnątrz kompleksu szpitalnego gwarantuje dobry dojazd oraz dostęp do miejsc parkingowych. Należy podkreślić, że utworzenie POZ powoduje, że zagospodarowany będzie ostatni, niedokończony budynek wchodzący w skład słupskiego szpitala – tłumaczy rzecznik szpitala Marcin Prusak.
Cala inwestycja opiewa na kwotę ponad 2,4 mln zł. Jej finansowanie możliwe było dzięki uzyskaniu przez szpital pożyczki z Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Termin zakończenia prac planowany jest na kwiecień 2021 r.
Szpital szuka pracowników
W przyszłym roku przychodnia zacznie przyjmować pacjentów, do pomocy którym potrzebny jest wykwalifikowany personel. – Nasz szpital od kilku lat skutecznie prowadzi specjalizacje z medycyny rodzinnej, dbając tym samym o zasilenie rynku pracy w wykształconych w naszym szpitalu lekarzy rodzinnych – zaznacza wiceprezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku Anetta Barna-Feszak. – Obecne posiadamy 8 miejsc specjalizacyjnych z medycyny rodzinnej, a 7 lekarzy jest w trakcie odbywania specjalizacji. Powyższy stan rzeczy na pewno ułatwi nam znalezienie osób chętnych do pracy w POZ na stanowisku lekarza rodzinnego – dodaje wiceprezes. Jak zaznacza Marcin Prusak szpital zaprasza do współpracy lekarzy rodzinnych oraz wszystkich chcących podjąć pracę w nowym POZ.