Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/proba_czytana_CZEGO_NIE_WIDAC_fot_Renata_Dabrowska-exif-remove.jpeg Lato w Teatrze Wybrzeże. Znakomici aktorzy, sceniczne hity oraz… dwie premiery

Lato w Teatrze Wybrzeże. Znakomici aktorzy, sceniczne hity oraz… dwie premiery

Próba czytana spektaklu „Czego nie widać”. Fot. Renata Dąbrowska
29.06.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
29.06.2022

Podczas wakacji widzowie będą mogli zobaczyć ponad sto spektakli znanych z repertuaru Teatru Wybrzeże. Przygotowano także dwie premiery. Na Scenie Kameralnej w Sopocie wystawiona zostanie farsa „Czego nie widać”, natomiast w Starej Aptece i na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim tragikomedia „Kim jest Pan Schmitt?”.

Od czerwca do sierpnia 2022 r. na pięciu scenach Teatru Wybrzeże prezentowane będą spektakle: „Wsopotwzięci”, „Sceny z egzekucji”, „Upiory”, „Balkon”, Sztuka”, „Niezwyciężony”, „Nieczułość”, „Inteligenci”, „Szelmostwa Lisa Witalisa”, „Śmierć Iwana Iljicza”, „Więzi”, „Emigrantki”, „Żabusię”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Karmaniolę czyli od Sasa do Lasa”, „Tajemniczą Irmę Vep”, „Par paranoje”, „Resztki”, „Zaczarowaną królewnę”, „Lillę Wenedę”, „Bunbury”, „Awanturę w Chioggi” oraz „Przygody Koziołka Matołka”.

– Przygotowaliśmy bogaty repertuar naszych scenicznych hitów dla spragnionych dobrej rozrywki i chwili refleksji, dla ceniących najwyższej jakości teatr popularny i dla koneserów, dla starszych i młodszych, dla ceniących znakomite aktorstwo i rzetelną reżyserię – zachęca Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik prasowy Teatru Wybrzeże.

„Czego nie widać” na Scenie Kameralnej

W sobotę, 9 lipca na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera spektaklu „Czego nie widać” w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie oficjalnie zainauguruje działalność sopockiej sceny po przebudowie.

„Czego nie widać” to misternie skomponowana farsa, której dramaturgicznym paliwem są perturbacje powstałe podczas produkcji spektaklu „Co widać”. Objazdowa grupa teatralna gotowa jest zagrać swoje przedstawienie w każdych warunkach i nie zważając na żadne przeszkody, te się jednak piętrzą, a wraz z nimi piętrzy się absurd, który jednak nie przeszkadza twórcom w zmaganiach z teatralną materią. Pełna poczucia humoru sztuka angielskiego komediopisarza Michaela Frayna pokazuje teatr, który dla tworzących go artystów jest nie tylko miejscem pracy, ale także domem, a może przede wszystkim sposobem na życie.

Autor sztuki Michael Frayn
Przekład: Karol Jakubowicz i Małgorzata Semil
Adaptacja i reżyseria: Jan Klata
Scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek
Choreografia: Maćko Prusak

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Jakub Nosiadek oraz Cezary Rybiński.

Premiera:
9 lipca, sobota, godz. 19.00

Kolejne spektakle:
10 lipca, niedziela, godz. 18.00
12 lipca, wtorek, godz. 19.00
13 lipca, środa, godz. 19.00

Teatr Wybrzeże: Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot

„Kim jest Pan Schmitt?” w Starej Aptece i na Scenie Letniej

W sobotę, 6 sierpnia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim zaplanowano premierę sztuki „Kim jest Pan Schmitt?” w reżyserii Jana Hussakowskiego.

„Kim jest Pan Schmitt?” to absurdalna tragikomedia Sébastiena Thiéry’ego, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?

– Thiéry pełnymi garściami czerpie z tradycji europejskiego teatru absurdu, który zawsze kwestionował rzeczywistość społeczną, w której się akurat znajdujemy. Losy głównego bohatera dają nam wiele okazji do śmiechu, a śmiech to ogromna siła, tyle że raczej nikt z nas nie chciałby znaleźć się na miejscu tytułowego bohatera. Zależy mi na wyolbrzymieniu pewnych absurdów, które autor jedynie delikatnie szkicuje, żeby uwypuklić zależności, które powstają między jednostką i systemem społecznym – mówi reżyser Jan Hussakowski.

Autor sztuki: Sébastien Thiéry
Przekład: Irma Helt
Reżyseria: Jan Hussakowski
Scenografia: Joanna Walisiak
Muzyka: Tymek Witczak

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Chys, Piotr Łukawski oraz Adam Turczyk.

Pokaz przedpremierowy:
5 sierpnia, piątek, godz. 19.00

Teatr Wybrzeże: scena Stara Apteka
ul. Teatralna 2, Gdańsk

Premiera:
6 sierpnia, sobota, godz. 21.00

Teatr Wybrzeże: Scena Letnia w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria
ul. Zastawna, Pruszcz Gdański

Kolejne spektakle:

w Starej Aptece
9 sierpnia, wtorek, godz. 20.00
11 sierpnia, czwartek, godz. 20.00
12 sierpnia, piątek, godz. 20.00

na Scenie Letniej
20 sierpnia, sobota, godz. 21.00

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.