Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/348296161_1008345667205203_773016863404364218_n.jpg Które pomorskie zabytki mają szansę na zwycięstwo? Cztery przeszły do finału prestiżowego konkursu

Które pomorskie zabytki mają szansę na zwycięstwo? Cztery przeszły do finału prestiżowego konkursu

Fot. ze zbiorów Powiatu Kartuskiego
26.03.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
26.03.2024

Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił listę finalistów tegorocznej edycji konkursu Zabytek Zadbany. Znalazło się na niej aż 67 zabytków z całego kraju. Szansę na wygraną mają cztery obiekty z naszego regionu.

Zabytek Zadbany jest ogólnopolskim konkursem organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad nim sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a procedurę konkursową realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Konkurs ma na celu promocję właściwej opieki nad zabytkami, w tym wzorowego prowadzenia prac badawczych oraz najlepszych wzorów konserwacji zabytków, a także działań na rzecz właściwego ich utrzymania.

Pomorskie zabytki w finale

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 78 zabytków. Po ocenie formalnej wniosków do kolejnego etapu zakwalifikowało się 67 obiektów z 15 województw. Następnie jury dokonało nominacji w poszczególnych kategoriach. Z naszego regionu do finału konkursu przeszły cztery zabytki.

W kategorii utrwalanie wartości zabytkowej obiektu:

  • Budynek dawnego starostwa w Kartuzach – powstał na przełomie XIX i XX w. z połączenia dwóch budynków mieszczących się na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Kościuszki. Od początku był siedzibą starostwa powiatowego – najpierw niemieckiego, a w okresie międzywojennym polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej znajdowały się w nim m.in. powiatowa rada narodowa, urząd stanu cywilnego i bank spółdzielczy, a do 2019 r. sąd rejonowy. Po generalnym remoncie zrealizowanym w ostatnich latach przeniesione do niego zostały Wydziały Geodezji i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kartuzach.
  • Budynek mieszkalny przy ul. Rybołowców 8 w Gdańsku – wzniesiony został w 1896 r. w dzielnicy Nowy Port. Kamienica posiada bogatą dekorację architektoniczną utrzymaną w stylistyce eklektycznej.

W kategorii adaptacja obiektów zabytkowych:

  • Dawna hala montażu sekcji U-bootów w Gdańsku – powstała w latach 30. XX w. W czasie II wojny światowej znajdowała się w niej montażownia części do niemieckich okrętów podwodnych, natomiast w okresie PRL służyła jako jeden z głównych magazynów Stoczni Gdańskiej. W 2023 r., po przeprowadzonym remoncie, obiekt został udostępniony jako food hall z restauracjami oraz miejscem do organizacji wydarzeń kulturalnych.
  • Wielki Młyn w Gdańsku – zbudowany został w XIV w. na kanale Raduni w obrębie Starego Miasta. Był największym zakładem przemysłowym średniowiecznej Europy, pełniąc funkcje młyna wyposażonego w 18 kół wodnych, spichlerza i piekarni. Przed II wojną światową produkowano w nim do 200 ton mąki dziennie. Niestety w 1945 r. budynek Wielkiego Młyna całkowicie się wypalił. Po odbudowie nie powrócił już do swojej pierwotnej funkcji, a w latach 90. XX w. został przebudowany na dom handlowy. Od 2021 r. w jego wyremontowanych wnętrzach mieści się Muzeum Bursztynu, stanowiące oddział Muzeum Gdańska.
.

Pełna lista nominowanych obiektów w konkursie Zabytek Zadbany 2024 dostępna jest TUTAJ.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.