Wieki mijają, pamięć o historii trwa. 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego i pięć wieków po hołdzie pruskim to rocznicowa kumulacja. W całej Polsce władze państwowe oraz liczne grupy obywateli uczciły pamięć o historycznych wydarzeniach. Okolicznościową uchwałę przyjęli również pomorscy radni.
Sejmik Województwa Pomorskiego 28 kwietnia 2025 niemal jednogłośnie przyjął okolicznościowy akt. Jest nim uchwała w sprawie upamiętnienia tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski i pięćsetlecia hołdu pruskiego. Radni rozpoczęli sesję minutą ciszy ku czci zmarłego niedawno papieża Franciszka.
O polskiej koronie
Bolesław Chrobry przyjął koronę w 1025 roku, prawdopodobnie w niedzielę wielkanocną. Zmarł kilka tygodni później. Słowami uchwały radni podkreślili znaczenie koronacji dla polskiej historii i zaznaczyli, że był to wyraz suwerenności i niezależności piastowskiego państwa. Uchwała wymienia zasługi polskiego władcy, w tym wsparcie misji chrystianizacyjnej św. Wojciecha, którego liturgiczne wspomnienie obchodzi dziś kościół rzymskokatolicki w Polsce. Radni przypomnieli też, że w związku z wyprawą św. Wojciecha w 997 r. na kartach dziejów po raz pierwszy zaistniał Gdańsk, gdzie „gromady ludu przyjmowały chrzest”.
Klęczał dziedzic pruski
Przyjęcie uchwały poprzedziła wymiana zdań na temat części odnoszącej się do hołdu pruskiego. Dyskusję otworzyła radna Natalia Nitek-Płażyńska. Ostatecznie, radni przyjęli uchwałę w pierwotnie zaproponowanym brzmieniu. Radna Nitek-Płażyńska jako jedyna wstrzymała się od głosu. Przyjęta uchwała odnosi się do historycznego faktu z 1525 roku. Wówczas Albrecht Hohenzollern, książę w Prusach, złożył hołd lenny Zygmuntowi I Staremu, królowi Polski. Radni podkreślili, że długofalowe skutki tego wydarzenia okazały się niekorzystne dla Polski. Tekst uchwały zwieńczyły następujące słowa: „Pamięć o tych wydarzeniach sprzed 1000 i 500 lat ma dla wspólnoty, którą razem tworzymy, doniosłe znaczenie i z jej doświadczeń czerpiemy, budując przyszłość Pomorza i Polski.” Akt wszedł w życie z momentem ogłoszenia.