Bohaterami Kosmicznego Dnia Nauki będą astronomia, kosmologia, historia oraz Jan Heweliusz. Hevelianum w ten sposób świętować będzie Dzień Nauki Polskiej, który tradycyjnie przypada 19 lutego.

– Podczas Kosmicznego Dnia Nauki w Hevelianum odkryjecie, że cała przyjemność naprawdę kryje się w odkrywaniu! – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Atrakcje dla wszystkich pasjonatów nauki

W bogatym programie wydarzenia każdy znajdzie coś dla siebie. Zaplanowano atrakcje zarówno dla najmłodszych pasjonatów nauki, jak i dla młodzieży oraz dorosłych.

W przestrzeni sali Haxo w budynku Wozowni Artyleryjskiej na Górze Gradowej odbywać się będą Spotkania z Nauką, czyli rozmowy ze specjalistkami i specjalistami o najnowszych odkryciach teleskopu Webba, czy o tym jak przygotować się do podróży na Marsa. O astrofotografii dla początkujących oraz najpiękniejszych ujęciach Wszechświata, nadesłanych na międzynarodowy konkurs astrofotografii AstroCamera, opowiedzą doświadczeni astrofotografowie i laureaci konkursu. Zwieńczeniem dnia stanie się koncert audiowizualny Voices of the Cosmos, podczas którego będzie można posłuchać regularnych, rytmicznych pulsarów, śpiewu komety czy budzących grozę sygnałów z magnetosfer Jowisza i Saturna.

Z kolei na miłośników gier czekać będą kosmiczne planszówki, gry fabularne oraz terenowe. Rezydujący na stałe w Hevelianum robot humanoidalny wcieli się w rolę Heweliusza i będzie odpowiadał na zadawane mu pytania. Dzięki zaangażowaniu Politechniki Białostockiej zobaczyć będzie można model analogowego łazika marsjańskiego. Swoje osiągnięcia zaprezentują również studenci z koła naukowego Politechniki Gdańskiej SimLE, m.in. rakietę z ładunkami badawczymi.

A co dla tych, którym naukowych odkryć będzie mało?

Hevelianum przygotowało również wiele innych atrakcji we współpracy z partnerami Kosmicznego Dnia Nauki. W PAN Bibliotece Gdańskiej prezentowane będą wyjątkowe eksponaty związane z Janem Heweliuszem, w tym w tym oryginalne dzieła wpisane na polską listę krajową programu UNESCO„Pamięć Świata”. W pobliskim Archiwum Państwowym zaplanowano zwiedzania kuratorskie, a w obserwatorium astronomicznym Gdańskich Szkół Autonomicznych odbędą się obserwacje nieba połączone z opowieściami o gwiazdach. Dodatkowo, w Muzeum Nauki Gdańskiej, stanowiącym jeden z oddziałów Muzeum Gdańska, będzie można zobaczyć zegar z najdłuższym wahadłem o imieniu Warkocz św. Katarzyny, wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa, a także posłuchać koncertu carillonowego.

Natomiast miłośnikom sztuki warto polecić wizytę w dawnym Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Dzięki współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego będzie tam można obejrzeć wraz z przewodnikiem niezwykłe malowidło „Niebo polskie”. Oryginalny fresk, którego autorami byli Bolesław Cybis i Jan Zamojski, przedstawiający pochwałę polskości, został całkowicie zniszczony na początku II wojny światowej. Na podstawie dawnych fotografii, dopiero w 2018 r. na 100-lecie polskiej niepodległości, odtworzył go zespół artystów, którym kierował prof. Jacek Zdybel z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Zwiedzanie z przewodnikiem „Nieba polskiego”

  • 25 lutego 2024 r., niedziela, wejścia o godz. 12.00, 13.30, 15.00
  • ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk
  • wstęp – wolny

*  *  *

Szczegółowy program Kosmicznego Dnia Nauki dostępny jest na stronie internetowej Hevelianum.