Delegacji z Pomorza przewodniczył Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. Oprócz przedstawicieli UMWP uczestniczyli w niej przedstawiciele aglomeracji Trójmiejskiej, Pucka i powiatu sztumskiego.

Okrągły stół nad Odrą

Mija już kolejny miesiąc konfliktu na Ukrainie. Do Polski przybyło kilka milionów uchodźców. Polskie społeczeństwo jako pierwsze zaczęło pomagać. Ale entuzjazm i chęć pomocy nie wystarczą.

– Zryw obywateli, organizacji pozarządowych i samorządów pomógł nam przyjąć miliony uchodźców, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju. Teraz jest czas na myślenie o rozwiązaniach systemowych – mówił Jacek Surtyk, prezydent Wrocławia.

I dlatego właśnie do Wrocławia zjechali przedstawiciele samorządów, rządu, NGO, biznesu i społeczności ukraińskiej. Wspólnie poszukiwali rozwiązań i rekomendacji w różnych obszarach, które mogłyby być uwzględnione w uchwałach i wprowadzone do polskiego prawodawstwa.

 

Fot. wroclaw.pl

Propozycje z Pomorza

Podczas pierwszego dnia uczestnicy okrągłego stołu pracowali przy tzw. podstolikach. Pomorska delegacja włączyła się w prace związane z finansami, podziałem zadań i legislacją.

– Opracowaliśmy dwie rekomendacje. Pierwsza dotyczy zmian w przepisach kompetencyjnych ustaw samorządowych, a druga zmian kompetencji samorządów zapisanych w tzw. specustawie ukraińskiej – informuje Agnieszka Zabłocka, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP. – Nasz najważniejszy postulat zawarty w pierwszej rekomendacji dotyczy istotnego wzmocnienia kompetencji samorządu województwa w obszarze wsparcia imigrantów na poziomie regionalnym. Chodzi w szczególności o rynek pracy, pomocy społecznej oraz edukacji, w tym międzykulturowej, budującej świadomość społeczeństwa o cudzoziemcach – wyjaśnia Zabłocka.

Druga rekomendacja dotyczy możliwości rozszerzenia kompetencji jednostek samorządu terytorialnego o zadania związane ze wspieraniem emigrantów.

– Proponujemy zobowiązanie samorządów do przygotowania strategii integracji imigrantów i wpisanie tego do strategii rozwoju województw czy gmin – dodaje.

Spotkanie we Wrocławiu zakończy się przyjęciem białej księgi.

Biała księga rekomendacji

Wypracowane propozycje zostaną zapisane w białej księdze.

– Całość stanowić może założenia dla polityki integracyjnej, opierającej się na zasadach włączenia społecznego uchodźców i migrantów, integracji, a nie asymilacji oraz sprawiedliwości społecznej tak, by Polacy nie czuli się wykluczeni z pomocy i nie rodziły się konflikty wokół uprzywilejowania Ukraińców – mówi Marta Siciarek, koordynator regionalnej polityki imigracyjnej UMWP.

Jedną z rekomendacji będzie również przygotowanie specjalnej kampanii społecznej, która będzie takie potencjalne napięcia łagodzić.