Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza do wysłuchania koncertu, który odbędzie się w piątek, 25 kwietnia 2025 r. Na skrzypcach zagra Konstanty Andrzej Kulka.
Orkiestra PFB
Ruben Silva – dyrygent
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
- Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Halka [5′]
- Karol Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18 [13′]
- Fantazja G-dur na motywach z opery Krakowiacy i Górale J. Stefaniego op. 33 [12′]
- przerwa [20′]
- Manuel Enriquez – Rapsodia Latinoamericana [15′]
- Arturo Márquez – Danzón nr 2 [10′]
- Conga del fuego nuevo [5′]
Konstanty Andrzej Kulka
Urodził się w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku ośmiu lat u Ludwika Gbiorczyka, gdy był jeszcze uczniem szkoły podstawowej. Po raz pierwszy wystąpił publicznie w wieku 12 lat – w 1959 r. z recitalem, podczas którego wykonał utwory Mozarta, Młynarskiego, Corelliego. Naukę kontynuował w Państwowym Liceum Muzycznym u jednego z najwybitniejszych polskich pedagogów wiolinistyki Stefana Hermana, a następnie studiował w jego klasie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Już jako 17-letni student wystąpił po raz pierwszy z orkiestrą symfoniczną i uzyskał dyplom z wyróżnieniem specjalnym na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui. Przełomowym momentem jego kariery było zwycięstwo w 1966 r. w Międzynarodowym Konkursie Radia Niemieckiego ARD w Monachium. Koncertował na obu półkulach (wszystkie kraje Europy, USA, Ameryka Południowa, Japonia, Australia). Od 1968 r. występował w duecie z Jerzym Marchwińskim oraz uprawiał kameralistykę wraz ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim, jako członek Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji. W 1971 r. uzyskał dyplom ukończenia studiów wyższych z najwyższym wyróżnieniem. Wykonał ponad 2000 recitali i koncertów z towarzyszeniem orkiestry na całym świecie. Od 1994 r. jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wykładowcą kursów mistrzowskich. Profesor wizytujący gdańskiej Akademii Muzycznej. Zasiada w jury w wielu prestiżowych konkursach skrzypcowych, m.in. w 2006 r. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima oraz wielokrotnie jako przewodniczący i członek Międzynarodowego Konkursu Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie, oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Ruben Silva
Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w 1975 r. Od 1978 r., jako stypendysta polskiego rządu, studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich: Międzynarodowego Konkursu dyrygenckiego Gino Marinuzzi w San Remo – Włochy, III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie. W 2006 r. odznaczony medalem za zasługi dla miasta Koszalin, a w 2012 r. odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. We wrześniu 2024 r. z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Dyrygował orkiestrami na całym świecie: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej. Obecnie współpracuje z większością filharmonii w Polsce.
Miał wiele prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper Polieukt i Balthazar Zygmunta Krauzego. Nagrywał też polską muzykę XIX w. np. pierwsze nagranie Halki Stanisława Moniuszki (wersja wileńska) oraz XX i XXI w. (m.in. utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 r. był związany z Warszawską Operą Kameralną, a od 2013 r,, po śmierci legendarnego Dyrektora Stefana Sutkowskiego, również jako dyrektor artystyczny. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych, operetkowych i musicalowych w wielu polskich i europejskich teatrach. Jego interpretacje spotykają się zawsze z wysokim uznaniem publiczności oraz krytyki. Jest ceniony i lubiany za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i znakomity warsztat dyrygencki.
Koncert symfoniczny – Konstanty Andrzej Kulka
- 25 kwietnia 2025 r., piątek, 19.00
- Polska Filharmonia Bałtycka
- ul. Ołowianka 1
- Gdańsk
- Sala Koncertowa
- Bilety: 32-121,50 zł