Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/Michal-Szymanowski.jpg Michał Szymanowski. Fot. materiał prasowy

Koncert Głos Niepodległej – Paderewski. Na Ołowiance będzie też wystawa i wykład

Michał Szymanowski. Fot. materiał prasowy
15.03.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
15.03.2022

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert, który odbędzie się 18 marca 2022 r. W programie m.in. Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną i Fantazja polska gis-moll op. 19. Wydarzeniu towarzyszy wystawa Ignacy Jan Paderewski w foyer Rozeta oraz ciekawa prelekcja.

Wstęp możliwy po okazaniu bezpłatnej karty wstępu, który jest do odbioru w kasie biletowej PFB.

  • godz. 18.00, Sala Kameralna

Wykład poświęcony sylwetce Ignacego Jana Paderewskiego. Prelegent będzie prof. Michał Kopczyński (Uniwersytet Warszawski, Muzeum Historii Polski).

Projekt Głos Niepodległej – Paderewski wszechstronnie przybliża sylwetkę wybitnego kompozytora, wytrawnego polityka i polskiego męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Nie sposób objąć wszystkich jego zasług dla Polski i polskiej kultury. Ignacy Jan Paderewski nakłonił prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomasa Woodrowa Wilsona do umieszczenia w ultimatum w sprawie podpisania przez USA Traktatu wersalskiego (kończącego I wojnę światową) kluczowego punktu 13., zapewniającego zgodę stron traktatu na suwerenność Polski. Dzięki Paderewskiemu zapisano w nim utworzenie niepodległego państwa polskiego. O tym i wielu innych działaniach Ignacego Jana Paderewskiego w swojej prelekcji mu poświęconej opowie Michał Kopczyński, profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski oraz redaktor Magazynu Historycznego „Mówią wieki”. Prelekcja odbędzie się o godzinie 18.00 na Sali kameralnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

  • godz. 19.00, Sala Koncertowa

O godzinie 19.00 będzie okazja do poznania muzycznego dorobku tego wybitnego Polaka podczas koncertu symfonicznego z udziałem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, prowadzonej przez dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka. W roli solisty będzie pianista Michał Szymanowski. W repertuarze znalazła się polska muzyka. Zabrzmi Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną oraz Fantazja polska gis-moll op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego oraz Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz.

Wystąpią:

  • Orkiestra Symfoniczna PFB
  • Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
  • Michał Szymanowski – fortepian

Prowadzenie: Konrad Mielnik

W programie:

  • Ignacy Jan Paderewski
    Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną [9′]
    Fantazja polska gis-moll op. 19 [22′]
  • Grażyna Bacewicz – Koncert na orkiestrę smyczkową [15′]

Michał Szymanowski

Pianista, kameralista i dyrygent. Doskonalił umiejętności w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisle. Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m. in.: im. S. Moniuszki w Rzeszowie (2021), im. F. Chopina w Darmstadt (2017), MozARTe w Akwizgranie (2016), im. F. Chopina w Daegu w Korei (2015) czy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2015, 2008). W 2015 r. reprezentował Polskę w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie, będąc jednym z najwyżej sklasyfikowanych ćwierćfinalistów. Szymanowski koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, w Auli Pawła VI w Watykanie oraz w wielu filharmoniach na całym świecie, m.in. w USA, Brazylii, Argentynie, Wenezueli, Japonii czy Korei. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in.: Oficina de Música w Kurytybie, Chopiniana w Buenos Aires, Festival Europeo de Solistas w Caracas, Festival Pianistico w Rzymie. Współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak np.:  Alfredo Rugeles, Medardo Caisabanda, Juri Gilbo i Jacek Kaspszyk. Oprócz repertuaru solowego Michał Szymanowski wykonuje również muzykę kameralną, koncertując z Kwartetem Śląskim, Erzhanem Kulibaevem, Romainem Garioudem, Benedictem Kloecknerem i Maciejem Kułakowskim. Nagrał dwie płyty dla wytwórni CD Accord (Naxos) z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego.

16 plansz

Prelekcji i koncertowi towarzyszyć będzie wystawa prezentowana na foyer Rozeta Filharmonii, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu. Wystawa Ignacy Paderewski na 16 planszach przybliży działalność artystyczną, niepodległościową i polityczną głównego bohatera projektu. Wstęp za okazaniem bezpłatnej karty wstępu, do odbioru w kasie biletowej PFB, a w przypadku wolnych miejsc także bezpośrednio przed wejściem.

Głos Niepodległej – Paderewski

  • 18 marca 2022 r., piątek, godz. 18.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.