Ponad 81 tys. zł kosztować będzie konserwacja sześciu pojazdów konnych znajdujących się w kolekcji muzeum we Wdzydzach. Wytypowane zabytki są niezwykle cennym przykładem pomorskiego rzemiosła powoźniczego.
W zbiorach Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach znajduje się bogata kolekcja 23 pojazdów konnych używanych niegdyś na pomorskiej wsi. Tworzy ją zespół składający się m.in. bryczek, powózek, wozów roboczych, breków transportowych, wozów mlecznych oraz sań. W latach 2021-2022 konserwacji poddano osiem z nich.
Wymagały szybkiej interwencji konserwatora
Tym razem do konserwacji na lata 2023-2024 wybrano sześć pojazdów konnych pochodzących z terenu Pomorza, a wykonanych w lokalnych warsztatach powoźniczych w okresie od końca XIX do początku XX w. Są to sanie spacerowe dwuosobowe, sanie spacerowe z dwoma kozłami, trzy bryczki wyjazdowe dworskie oraz czterokołowy kocz wyjazdowy.
– Wytypowane pojazdy zostały wybrane z muzealnej kolekcji jako kolejne, które zasługują na przywrócenie im pierwotnego piękna. Są niezwykle cennym przykładem pomorskiego rzemiosła powoźniczego. Niestety, były w złym stanie zachowania, proszącym wręcz o jak najszybszą interwencję konserwatorską – mówi Katarzyna Kulikowska, dyrektorka Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach.
Dla muzeum istotne jest, aby zabytkom przywrócić dawną świetność przy jednoczesnym zaprezentowaniu kunsztu, ale też upodobań dekoratorskich dawnych mieszkańców Pomorza, niejednokrotnie ukazując ich odmienność w stosunku do innych regionów naszego kraju.
– I cały czas będziemy się chwalić, że jest to zbiór piękny, jednolity, ściśle regionalny i co najważniejsze, jedyny tak reprezentatywny i różnorodny na Pomorzu – dodaje Katarzyna Kulikowska.
.
Zadanie realizowane zostanie w ramach programu Wspieranie działań muzealnych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury. Wartość tego dofinansowania wynosi ponad 81 tys. zł.