Konkurs został przeprowadzony w listopadzie 2021 r. w pomorskich szkołach. Wpłynęło ok. 50 prac w formie elektronicznej oraz listownej. Wybór był bardzo trudny z uwagi na wysoki poziom kreatywności młodych ludzi.
Ideą konkursu była popularyzacja twórczości Wisławy Szymborskiej wśród młodzieży, a zadanie konkursowe polegało na uhonorowaniu twórczości poetki poprzez stworzenie ilustracji w postaci kolażu nawiązującego do jednego z utworów Wisławy Szymborskiej.
Laureaci
Komisja miała trudne zadanie, ale wybrała następujące prace:
- miejsce – Magdalena Jurewicz – „Dłoń,
- miejsce – Maja Królikowska – „Kot w pustym mieszkaniu”,
- miejsce – Amira Zamarayeva – „Chmury”,
Przyznano również dwa wyróżnienia, które otrzymały Rita Cavalieri za pracę „O Leninie” oraz Olga Rusek za pracę „Widok z ziarnkiem piasku”.
Nagrodami były gadżety elektroniczne, gry planszowe oraz zestawy upominkowe od organizatora.
Uczestnicy konkursu
Do konkursu przystąpiło 49 uczestników z całego Pomorza. Konkurs był skierowany do uczennic i uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz do młodzieży ze szkół średnich. Kolaże przysłały zarówno całe klasy, jak i twórcy indywidualni. Były prace w formie elektronicznej, ale także stworzone ręcznie z wycinków prasowych, materiałów papierniczych czy krawieckich. Wszystkie zgodnie z założeniem, nawiązywały do wybranego wiersza Wisławy Szymborskiej.
– Wybór zwycięzców był naprawdę trudny. Przyszły bardzo różnorodne prace, wykonane różnymi technikami i wszystkie wpisujące się w ideę konkursu – mówi Dominika Wolf, przewodnicząca komisji konkursowej z ramienia RODM-u. – Wzięliśmy pod uwagę kreatywność oraz jak najlepszą ilustrację wybranego wiersza. Jednakże pragnę podkreślić, iż każda praca naprawdę była wyjątkowa. Myślimy, że sama Wisława Szymborska byłaby dumna z wysiłków naszej pomorskiej młodzieży – dodaje przewodnicząca.
Wisława Szymborska
Poetka była pasjonatką kolaży lub „wyklejanek” – jak je nazywała. Zaczęła je tworzyć w latach 70. XX w. i do końca swojego życia stworzyła ich kilka tysięcy, najczęściej w formie pocztówek. Twórczość poetki była bardzo lakoniczna, oszczędna, ale przesiąknięta głębokimi myślami, z trafnymi komentarzami współczesnego świata. Wisława Szymborska bawiła się kontrastem, podkreśleniem detalu i czyniła to z dużą dozą samokrytycyzmu i dystansu. W kolażach znalazła kolejną okazję do ilustrowania swoich myśli, równie oszczędnie i precyzyjnie. To kompozycje słów i obrazów połączone w sposób dowcipny, ironiczny, zaskakujący i nieoczywisty.
Organizatorzy
Organizatorem konkursu był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, a patronatami honorowymi objęli go Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Stowarzyszenie Morena.
– Mamy nadzieję, że dzięki temu konkursowi pokazaliśmy inną twarz naszej noblistki i zachęciliśmy młodych ludzi do twórczości plastycznej na podstawie poezji Szymborskiej – podkreśla Dominika Wolf.
Kolaż pochodzi od francuskiego słowa „coller”, czyli przyklejać, naklejać. Jest to technika artystyczna, która pozwala wykorzystywać praktycznie dowolny materiał i łączyć go z innymi w kompozycje, naklejać na płótno lub papier. W kolażach można również wykorzystać tradycyjne techniki plastyczne, jak farby, kredki, ołówki.
Jeśli chcesz współpracować z RODM, zajrzyj na stronę internetową Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gdańsku