Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Nowe pociągi
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/f4bcb954-6f9c-445d-8207-1599d14fe518.jpg Klimatyzowane, z monitoringiem i z wi-fi. Jeszcze w tym roku na pomorskie tory wyjadą nowe pociągi

Klimatyzowane, z monitoringiem i z wi-fi. Jeszcze w tym roku na pomorskie tory wyjadą nowe pociągi

Impulsy, Elfy, Flirty, a może jeszcze inne? Jakimi pociągami będa jeździć Pomorzanie.

Samorząd województwa pomorskiego ogłosił przetarg na nowe składy elektryczne. Zastąpią one wysłużone pociągi na trasie do Słupska, Tczewa czy Malborka.

 

Docelowo nowe pociągi będą kursować na zelektryfikowanej linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Dwa pierwsze składy wyjadą na tory jeszcze w 2018 r.

 

Do zakupu dopłaci Unia

Planowany jest zakup pięciu pociągów. – W przetargu zapiszemy również opcję dostawy dodatkowych pięciu pojazdów. Ich kupno będzie zależeć od możliwości finansowych samorządu województwa – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. 10 pociągów kosztować będzie około 205 mln zł. Inwestycja będzie dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość unijnej dopłaty to 85 proc.  

 

Jak będą wyglądać pociągi?

Składy mają być fabrycznie nowe oraz wyposażone w klimatyzację i sieć wi-fi. – Chcemy, aby podróż pomorskimi kolejami była wygodniejsza i szybsza. Niskopodłogowe pojazdy będą posiadać pięć członów i  osiem par drzwi. Dzięki temu wsiadanie i wysiadanie pasażerów na stacjach odbywać się będzie bardzo płynnie – informuje marszałek. W każdym pociągu będzie około 200 miejsc siedzących oraz dwa miejsca dla wózków inwalidzkich.  – Pasażerowie coraz chętniej łączą przejazdy koleją z jazdą rowerem. Dlatego w składach będzie co najmniej 20 miejsc do przewozu rowerów – dodaje. Bezpieczeństwo pasażerom zapewni system monitoringu. W każdym pociągu będzie również mobilny defibrylator. Dynamiczny system informacji pasażerskiej zapewni pełną informację o przebiegu podróży. Informacje np. o ewentualnym opóźnieniu, najbliższej stacji czy prędkości pociągu będą wyświetlane na specjalnych monitorach.

 

Nie tylko cena

Na wybór oferty wpływ będzie mieć nie tylko cena pociągu. Dodatkowymi punktami premiowany będzie czas dostawy składów oraz np. długość udzielonej gwarancji. Liczyć się będzie również łączna powierzchnia niskiej podłogi w składzie.

 

Dokąd dojedziemy nowymi składami?

Na początku nowe pociągi obsługiwać będą połączenia ze Słupska przez Trójmiasto i Malbork do Elbląga. Ich zakup jest jednak ściśle powiązany z planem elektryfikacji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Po rozwieszeniu sieci trakcyjnej elektryczne pociągi połączą Gdańsk z Gdynią i Kartuzami. Dojadą też do Kościerzyny. Elektryfikacja kaszubskich linii kolejowych umożliwi nie tylko szybką i wygodniejsza podróż, ale również uruchomienie nowych bezpośrednich pociągów.   

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.