Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/04/book-701758_1920.jpg Kim byli mieszkańcy Gdańska z XIX i XX wieku? Dowiesz się z kartotek meldunkowych

Kim byli mieszkańcy Gdańska z XIX i XX wieku? Dowiesz się z kartotek meldunkowych

Fot. Pixabay.com
06.04.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
06.04.2021

Warsztaty on-line poprowadzi 8 kwietnia kierowniczka Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego dr Monika Płuciennik. Będzie można dowiedzieć się m.in. skąd przybyli dawni gdańszczanie. Uczestnicy poznają też odpowiedzi na pytanie, co ich tu sprowadziło i jakie miejsca odwiedzali podczas wyjazdów.

Spotkanie o godz. 18.00 jest bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Wydarzenie będzie transmitowane. Link do transmisji. Liczba miejsc ograniczona.

Czego dowiesz się z kartoteki meldunkowej?

Kartoteka mieszkańców miasta zawiera dane o osobach zamieszkujących na stałe lub przebywających czasowo w Gdańsku od lat 40. XIX wieku do I wojny światowej. Jest ważnym źródłem danych dla genealogów, historyków, przewodników, socjologów oraz wszystkich innych osób interesujących się dziejami miasta i jego mieszkańców. Poza gdańszczanami zawiera też informacje o ludności z Żuław, Kaszub i Kociewia, która uczył się zawodu lub poszukiwała zatrudnienia w Gdańsku. Zawiera też dane o kupcach, żeglarzach, wojskowych i artystach przybywających do grodu nad Motławą z różnych części Europy.

–  Na kartach dotyczących pojedynczych osób, jak i całych rodzin, wpisano ich nazwiska i imiona, wykonywane zawody, daty i miejsca urodzenia, kolejne adresy zamieszkania, a często też dodatkowe informacje o dacie i miejscu zawarcia związku małżeńskiego, zgonach, odbywaniu służby wojskowej oraz czasie i miejscu pobytu w trakcie dłuższego wyjazdu z miasta – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej. – Z tego właśnie powodu kartoteka jest bezcennym źródłem informacji o osobach zamieszkujących XIX-wieczny Gdańsk! Każdy z nas może z niej korzystać, ponieważ jest dostępna w Internecie, w domenie publicznej na szukajwarchiwach.pl – dodaje  Rojek.

O prowadzącej

Monika Płuciennik jest doktorem nauk historycznych. Do lutego 2019 r. pracowała jako kustosz w oddziale akt dawnych Archiwum Państwowego w Gdańsku. Obecnie jest kierowniczką Archiwum Uniwersytetu Gdańskiego oraz prezeską gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Interesuje się genealogią, archiwistyką i muzyką dawną.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.