W województwie pomorskim do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 22 tys. absolwentów szkół średnich. W pierwszym dniu, 4 maja maturzyści zdają egzamin z języka polskiego. W kolejnych dniach będzie: matematyka, język obcy i przedmiot dodatkowy.
Ze względu na pandemię maturzyści zdają tylko egzaminy pisemne. Nie będzie ustnych.
Matura na Pomorzu
W Polsce do egzaminu dojrzałości może przystąpić prawie 290 tys. maturzystów, w województwie pomorskim 22 371. Najpopularniejszym przedmiotem na Pomorzu na poziomie rozszerzonym jest język angielski, do którego przystąpienie zadeklarowało 13 491 uczniów.
Jak co roku życzenia maturzystom przekazał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
– Drodzy Maturzyści, w tym bardzo ważnym dniu życzę Wam otwartych umysłów, wiary w siebie i swoją wiedzę. Życzę, abyście potrafili cieszyć się z sukcesów i nie zrażali ewentualnymi porażkami. Mam nadzieję, że uda się Wam zrealizować zamierzone cele, a egzamin maturalny będzie kluczem otwierającym drzwi na wymarzone studia i pierwszym krokiem w kierunku wspaniałej kariery zawodowej. Połamania piór i trafionych tematów maturalnych! – powiedział marszałek Struk.
W III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni matura rozpoczęła się już 28 kwietnia. Tego dnia uczniowie zdawali fizykę. Do matury przystąpiło 203 absolwentów, w tym 163 do matury krajowej i 40 do matury międzynarodowej. Warto podkreślić, że ze względu na sukcesy olimpijskie 28 absolwentów III LO w Gdyni zostało zwolnionych z jednego lub dwóch egzaminów na maturze krajowej. Co ważne, 8 absolwentów-olimpijczyków przystępujących do matury międzynarodowej nie będzie zwolnionych z żadnego egzaminu, bo przepisy IBO na to nie pozwalają.
Polski na pierwszy ogień
Uczniowie do sal, w których odbywa się matura, są wpuszczani pojedynczo, ok. 20 min. przed egzaminem. Każdy przy drzwiach pokazuje dokument tożsamości np. dowód osobisty i losuje miejsce, przy których napisze test. Gdy wszyscy uczniowie zajmą przypisane im stoliki, przewodniczący komisji tłumaczy zasady obowiązujące w trakcie matury. Uczniowie otrzymują arkusze testowe, które kodują. Punktualnie o godz. 9.00 maturzyści rozpoczną egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jest to przedmiot obowiązkowy, więc każdy uczeń musi do niego podejść i uzyskać co najmniej 30 proc., aby zdać maturę w pierwszym terminie. Matura na poziomie podstawowym składa się z dwóch części tzn. pytań zamkniętych i otwartych oraz pracy pisemnej. Za wszystkie zadania można otrzymać maksymalnie 70 punktów (20 za test i 50 za wypracowanie). Aby zdać, trzeba zdobyć przynajmniej 21 punktów.
Matematyka, język obcy i przedmiot wybrany
W czwartek, 5 maja maturzyści przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, a w piątek 6 maja z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. Język jest przedmiotem obowiązkowym, ale to, jaki wybiorą zależy od maturzystów. Co ciekawe, matura z angielskiego rozpocznie się o godz. 9.00, ale z niemieckiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego lub rosyjskiego dopiero o godz. 14.00. Ważne jest to, że co najmniej jeden przedmiot musi być zdawany na poziomie rozszerzonym. Od 9 do 13 maja będą odbywać się testy na poziomie rozszerzonych z takich przedmiotów jak: język angielski i filozofia (9 maja), polski i francuski (10 maja), matematyka i hiszpański (11 maja), biologia i rosyjski (12 maja) oraz wiedza o społeczeństwie i niemiecki (13 maja). Natomiast od 16 do 20 maja maturzyści będą przystępować do egzaminów z: chemii i włoskiego (16 maja), historii i języka mniejszości narodowych (17 maja), geografii i języka mniejszości narodowych (18 maja), fizyki i historii sztuki (19 maja) oraz informatyki i języków kaszubskiego i łemkowskiego (20 maja). Egzaminy maturalne potrwają do 23 maja 2022 r. Wtedy do testów z: matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i fizyki przystąpią absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych.