Są również stoiska Muzeum Narodowego w Gdańsku czy wdzydzkiego skansenu.

Kupcy przejmują miasto

Tradycyjnie za początek Jarmarku przyjmuje się moment przekazania przez władze miasta kluczy do grodu nad Motławą. W tym roku, podobnie jak w 2020 r. uroczystość ta, z uwagi na pandemię, miała skromny charakter. 761 Jarmark Św. Dominika potrwa do 15 sierpnia. Punktualnie o 12 z przedproża Dworu Artusa wyruszyła barwna parada. Swoją działalność zainaugurowała również Uliczka Pomorska.

Uliczka Pomorska

Na ulicy Szerokiej, w sercu Śródmieścia znajduje się specjalna strefa regionalna nazwana Uliczką Pomorską. To wyjątkowe miejsce na mapie Jarmarku. Będzie tam można m.in. spróbować Pomorskich Smaków, spotkać regionalnych artystów oraz wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie. W pierwszy weekend Jarmarku odbędą się tam między innymi kiermasze miodów i olei.

Ulica miodem płynąca

Pierwszy dzień działalności strefy regionalnej to Kiermasz Miodów z Pomorskich Pasiek. Od samego początku kramy pszczelarzy odwiedzali liczne goście.

– Nawet nie wiedziałem, że na Pomorzu mamy tyle tradycyjnych gospodarstw pszczelarskich – zachwyca się jeden ze zwiedzających.

W ofercie sprzedawców są różnorodne miody. Można zasmakować np. miodu z kwiatu mniszka lekarskiego czy mleczu.

– Wybór jest oszałamiający. Sama nie wiem, na który się zdecydować. Chyba spróbuję wszystkich – mówi turystka z Warszawy.

Ale nie tylko miodem Uliczka Pomorska zaprasza gości. Na przykład na stoisku  Muzeum Narodowego w Gdańsku można nie tylko kupić książki czy katalogi wystaw, ale i wziąć udział w licznych warsztatach. Swoją ofertę prezentują także Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

 – Uliczka robi wrażenie, miody są fantastyczne, ale ja zdecydowanie wracam tu jutro na kiermasz olejów. Te tłoczone na zimno to mój ulubiony dodatek do dań – dodaje warszawianka.

Niedzielny kiermasz olejów rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 10.00.

A później…?

Weekend to dopiero początek atrakcji. Już od poniedziałku na gości czeka Pomorska Przygoda. To rodzinna gra dla wszystkich, od najmłodszych do seniorów. Do tego pomiędzy domkami będą także animatorzy, dzięki którym nikt nie będzie się nudzić. Po zabawie, na głodnych będą czekać stoiska oznaczone charakterystycznym biało-niebieskim znakiem Dziedzictwa Kulinarnego. Tam będzie można zakosztować certyfikowanych produktów pomorskich, jak choćby ciast, lodów czy produktów mlecznych. Cały czas otwarte będą stoiska regionalnych twórców kultury. Działać będą także stoiska podmiotów ekonomii społecznej, które w swojej działalności zatrudniają osoby wykluczone lub zagrożone wykluczeniem społecznym.