Wystawa „Słupsk – sezon Zbyszka Suligi” powstała we współpracy ze Stowarzyszeniem Marynistów Polskich Oddziałem  im. Zbyszka Suligi w Słupsku. Jej kuratorem jest Przemysław Mirecki

Kim był Zbyszek Suliga?

Artysta fotografik urodził się w 1952 r. Zmarł w 2022 r. Całe życie poświęcił fotografii – był instruktorem, organizatorem plenerów i wystaw, inicjatorem środowisk twórczych. Ukończył Studium Fotograficzne dla instruktorów fotografii (1976). Zajmował się fotografią reportażową, reklamową, pejzażem i portretem. Współpracował z Teatrem Dramatycznym w Słupsku i Teatrem Rondo. Pracował jako instruktor w Bydgoszczy i w Słupsku. Jest autorem trzech albumów: „Powiat słupski”, „100-lecie ratusza w Słupsku”, „Muzeum  w Klukach”. Był pomysłodawcą i realizatorem cyklu plenerów fotograficznych „Ustka – zapis posezonowy”, „Łeba – zapis posezonowy”, „Jarosławiec – zapis posezonowy”. Był autorem wielu wystaw indywidualnych i uczestnik licznych wystaw zbiorowych w Polsce, Szwecji, Danii, Niemczech, Portugalii. Był członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej, współzałożycielem klubu fotograficznego Fotoaktywni, działającego przy Słupskim Ośrodku Kultury, członkiem Fotograficznej Grupy Twórczej Kontur ze Szczecina, a od 2010 r. Stowarzyszenia Marynistów Polskich, gdzie później pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. Nagradzany za twórczość i pracę na rzecz rozwoju fotografii w Polsce. W 2013 r. został uhonorowany statuetką Toruńskiego Flisaka. Następnie srebrnym medalem Za Fotograficzną Twórczość, a w 2018 roku Medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej – odznaczeniami przyznawanymi przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ważne miejsce w jego dziełach zajmowała fotografia otworkowa. Zdjęcia niepowtarzalne, wymagające namysłu i doświadczenia.  Z jego inicjatywy powstał Oddział Fotograficzny Stowarzyszenia Marynistów Polskich. Dzisiaj nosi nazwę Oddziału  im. Zbyszka Suligi w Słupsku.

O wystawie

Prace autorstwa Zbyszka Suligi były już prezentowane w innych galeriach. To nie jest ich premierowy pokaz.

– Ale to pierwsza wystawa zorganizowana przez nas – przyjaciół i rodzinę Zbyszka – pod jego nieobecność – wyjaśnia Przemysław Mirecki. – Zbyszek Suliga odszedł latem 2022 r., za wcześnie. Czujemy się tak, jakby zostawił nas bez uprzedzenia. Wyszedł i nie wiadomo, kiedy wróci. Ponieważ stęskniliśmy się za nim, postanowiliśmy zorganizować wystawę jego fotografii – dodaje kurator.

Zdjęcia zostały wykonane techniką cyfrową i otworkową. To dwa bieguny historii fotografii. Z jednej strony camera obscura – film światłoczuły i klasyczna ciemnia. Z drugiej elektroniczny element światłoczuły i obróbka w ciemni cyfrowej. Nieczęsto zdarza się, że można porównać zdjęcia tych samych obiektów i tych samych miejsc wykonanych przez tego samego artystę, ale przy pomocy tak skrajnie różnych narzędzi. Dzięki temu można będzie poszukać różnic i podobieństw. Autor fotografii dał taką sposobność, ponieważ doskonale posługiwał się każdym z tych aparatów.

Dlaczego te zdjęcia? – Słupsk był bliski sercu Zbyszka. Tutaj miał rodzinę, tutaj pracował, w Słupsku i okolicach mieszka wiele osób, które inspirował i uczył – dodaje Mirecki.

Wystawa „Słupsk – sezon Zbyszka Suligi”

  • 24 kwietnia 2024 r., środa, godz. 17.00 – wernisaż
  • 25 kwietnia  –  12 maja 2024 r.
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1 a
  • Ustka