Historyczne czwartki odbywają się cyklicznie raz w miesiącu. Transmisja on-line na profilu BGSW na Facebooku.

Cuda techniki, od których zależał byt

Podczas spotkania omówiona zostanie historia młynarstwa na tych ziemiach (potwierdzonego dokumentami już w XIII w.), technika budowy urządzeń zasilanych wodą i wiatrem, a także przyczyna unicestwienia urządzeń korzystających z sił natury.
Młynarstwo przez setki lat było jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu, a woda i wiatr jedyną siłą napędową. Z ponad 200 młynów wodnych i wiatrowych, papierni, foluszy, młynów kory dębowej, kuźnic oraz tartaków w powiecie słupskim, dziś nie funkcjonuje żaden z nich.

Badał młynarstwo na ziemi słupskiej

Tomasz Urbaniak zajmuje się zagadnieniem młynarstwa i pokrewnych dziedzin od prawie 20 lat. W różnych dokumentach i literaturze zgłębiał on ten temat. Dokonywał wizji lokalnych i inwentaryzacji wszystkich miejsc, w których funkcjonowały te majestatyczne maszyny napędzane wodą i wiatrem. Dzięki temu wiele odkrył. Jeszcze w tym roku ma ukazać się napisana przez niego książka, w której zostaną przedstawione wszystkie młyny i urządzenia zasilane wodą i wiatrem, które funkcjonowały do XX w. na terenie powiatu słupskiego.