Debata rozpocznie się we wtorek, 1 czerwca 2021 r. o godz. 17.00. Transmisja spotkania będzie prowadzona na Facebooku oraz stronie internetowej ECS.

Po co nam sztuka?

Szukając odpowiedzi na pytanie: „po co nam sztuka?”, odpowiedzi jest wiele.

– Sztuka jest po to, aby służyć jako prywatne narzędzie poznawczo-krytyczne. Wzbogaca społeczny punkt widzenia komentarzami. Reaguje na ogromny potencjał, możliwości i zagrożenia otaczającego nas świata. Sztuka jednak również bywa wykorzystywana do celów propagandowych i politycznych – mówi prof. Janusz Rachoń.

Współcześnie powszechny jest chyba sąd, że kontakt ze sztuką łagodzi obyczaje, uszlachetnia człowieka, przez co go wzbogaca. Może jednak również budzić takie uczucia, jak gniew czy odrazę. Czy nowoczesne dzieła wizualne są dla wszystkich zrozumiałe? Czego uczą nas działania poprzez sztukę? O czym dziś mówią do nas artyści?

Krzysztof Varga, pisarz i krytyk literacki, uważa że „Sztuka współczesna jest obecnie jedyną dziedziną kultury, która potrzebuje krytyka, przewodnika i tłumacza, który wyklaruje ideę dzieła”.

Kto weźmie udział w debacie?

Do rozmowy o sztuce współczesnej Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego zaproszeni zostali:
prof. Małgorzata Omilanowska – historyczka sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego, była minister kultury i dziedzictwa narodowego,
dr hab. Krzysztof Polkowski – malarz, pedagog, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku,
Luka Rayski – malarz, grafik, autor m.in. słynnego plakatu „Konstytucja”,
Anda Rottenberg – historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, publicystka, redaktorka działu kultury magazynu „Vogue Polska”.

Na widowni zasiądą reprezentanci młodego pokolenia: Patrycja Błaszkowska – studentka biologii medycznej, (Uniwersytet Gdański) oraz zdrowia środowiskowego i BHP (Gdański Uniwersytet Medyczny), a także Szymon Tasiemski – maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku.

Moderatorem debaty będzie dr hab. Jacek Friedrich – historyk sztuki, wykładowca akademicki, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Baner debaty w ECS