Wszystkie atrakcje przeznaczone są zarówno dla rodzin, jak i turystów indywidualnych.

– Program wydarzeń został stworzony z myślą o mieszkańcach Trójmiasta oraz turystach odwiedzających Sopot zimą – mówi Marcin Fedoruk, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej MAG.

Podczas wizyty dzieci i młodzież do 16 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej. Grupy zorganizowane, takie jak kolonie, proszone są o wcześniejszy kontakt pod nr tel. 58 340 66 00.

Gry z różnych epok

Od wtorku do niedzieli w godz. 10.00-15.00 na zwiedzających czekać będzie Salon gier historycznych. Każdy będzie mógł poczuć, jak bawili się nasi przodkowie. Zespół muzeum odtworzył bowiem dawne gry planszowe, z różnych epok i kultur.

– Zrekonstruowaliśmy je na podstawie badań historycznych, aby jak najwierniej oddać nastrój minionych czasów – informuje Marcin Fedoruk. – Dzięki temu gracze dowiedzą się, jakie zasady i strategie rządziły rozgrywkami w starożytności, średniowiecznej Europie i kulturach Dalekiego Wschodu.

Natomiast w ramach gry terenowej „Zaginiona fibula. Podróż do wczesnego średniowiecza” będzie można wcielić się w postać mieszkańca dawnej osady, którego zadaniem będzie odnalezienie tytułowej fibuli, ozdoby o wielkiej wartości.

– Uczestnicy staną przed wyzwaniami, które będą wymagały sprytu, współpracy i wiedzy o średniowieczu. Czekać na nich będą zadania inspirowane życiem średniowiecznych ludzi, dawnymi tradycjami i rzemiosłami. Ta interaktywna i dynamiczna zabawa sprawdzi się idealnie w gronie rodziny albo grupy przyjaciół. Na przejście całej gry potrzeba około godziny – zaznacza Marcin Fedoruk.

Dodatkowo, od środy do niedzieli w godz. 13.00-14.00 zaplanowano spacery z przewodnikiem po grodzie połączone z opowieścią o życiu we wczesnym średniowieczu. Na zakończenie spaceru, przy ognisku będzie można upiec kiełbaski. Organizatorzy zapewnią kijki, ale jedzenie trzeba przynieść samemu.

Lekcje muzealne

W okresie ferii zimowych w ofercie Grodziska w Sopocie znalazły się również lekcje muzealne. Prowadzone będą na świeżym powietrzu, a w razie niepogody przeniosą się do budynku pawilonu wystawienniczo-edukacyjnego. Zajęcia wzbogacą prezentacje replik, czyli wiernych kopii zabytkowych przedmiotów.

O godz. 11.00 będzie można przenieś się do czasów epoki lodowcowej oraz odkryć, jak wyglądało życie naszych praprzodków w epoce kamienia. Dowiedzieć się, z czego robili narzędzi, jak zdobywali pożywienie, dzięki jakim wynalazkom przetrwali w surowym, lodowcowym klimacie, a także zobaczyć z bliska przedmioty jaskiniowców i kości pradawnych zwierząt.

Z kolei o godz. 12.15 będzie można przenieś się w czasie do świata Słowian i wikingów, odkryć tajniki dawnego rzemiosła wojennego, posłuchać opowieści o fascynującej sztuce walki we wczesnym średniowieczu oraz zobaczyć z bliska uzbrojenie wojowników: miecze, topory, tarcze, hełmy czy pancerze.

Lekcje muzealne organizowane będą w następujących terminach: 19, 20, 21, 26, 27 i 28 lutego 2025 r. Obowiązują zapisy pod nr tel. 58 340 66 00.

 

Ferie zimowe 2025 na Grodzisku w Sopocie

  • 21 stycznia – 2 marca 2025 r., wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00
  • Grodzisko w Sopocie: oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku
  • ul. Jana Jerzego Haffnera 63, Sopot

Cena: bilet wstępu plus 5 zł opłaty edukacyjnej. W ofercie dostępne są bilety ulgowe i rodzinne, honorowane są też kart zniżkowe, np. Karta Dużej Rodziny, Karta Sopocka, Gdańska Karta Mieszkańca, Karta Turysty czy Metropolitalna Karta do Kultury. We wtorki wstęp jest bezpłatny.