Wyjątkowa akcja promocyjna odbędzie się w sobotę i niedzielę, 8-9 sierpnia 2020 r. w godz. 13.00-17.00. Na wybranych stoiskach strefy Pomorskie Smaki na wyspie Ołowianka w Gdańsku, co godzinę pierwszych 10 osób będzie mogło otrzymać atlas kulinarny „Smaki Pomorza”. W sumie w ciągu dwóch dni rozdanych zostanie 100 książek, a do każdej z nich będzie dodana pyszna niespodzianka.

– Książka „Smaki Pomorza” to bogato ilustrowane wydawnictwo o historii, kulturze i tradycji kulinarnej Pomorza. Mam nadzieję, że ta publikacja przybliży wszystkim mieszkańcom i turystom bogactwo pomorskich smaków – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Pomorskie Smaki na jarmarku w Gdańsku

Organizatorem strefy Pomorskie Smaki jest samorząd województwa pomorskiego. Przez wszystkie dni trwającego Jarmarku św. Dominika odwiedzający mogą się tam rozsmakować się w regionalnej kuchni. Oferta wystawców to przede wszystkim wyroby z pomorskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Wszystkie potrawy są więc oparte na tradycyjnych recepturach i zrobione z najwyższej jakości naturalnych składników oraz lokalnych surowców.

Na stoiskach z kuchnią regionalną można spróbować specjałów z Kaszub, Kociewia i Żuław, np. długo dojrzewającego sera żuławskiego (Werderkase), kaszubskiego sernika z ziemniakami, kociewskiego chleba na serwatce, rolmopsów śledziowych, makreli po pucku oraz paprykarza helskiego. Wśród produktów pochodzących z małych manufaktur oraz firm rodzinnych dostępne są świeże masła, śmietany, jogurty, twarożki i sery, a także wysokiej jakości mięsa oraz wyroby wędliniarskie.

Wśród Pomorskich Smaków nie zabrakło też słodkości, takich jak ekologiczne konfitury, miody, lody naturalne, jagodzianki czy… artystyczne torty i ciasta na specjalne okazje. Poza tym można skosztować piw rzemieślniczych uwarzonych przez regionalne browary lub ugasić pragnienie lemoniadą z pigwy i innych owoców sezonowych.

Oprócz strefy z kuchnią regionalną na Ołowiance znajdują się stoiska promujące kulturę, rękodzieło i turystykę na Pomorzu. Od lokalnych twórców można nabyć m.in. koszule, serwety, kubki, a nawet trampki z elementami haftów kaszubskiego lub kociewskiego. Można się tam również zapoznać z ofertą pomorskich muzeów, jak również dowiedzieć się, jak aktywnie spędzić czas w naszym regionie, korzystając np. z pomorskich szlaków kajakowych lub tras rowerowych.