III edycja konferencji PCHET, którą otworzy Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. OZE, odbędzie się 28 i 29 września 2020 roku w formule on-line.

 

Dlaczego właśnie wodór?

Wodór jest nośnikiem energii, paliwem i surowcem. Jeśli jest wytwarzany przy użyciu energii ze źródeł odnawialnych, może przyczyniać się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia niezależności energetycznej. Co ważne, można go magazynować w ogromnych ilościach, ale wymaga to zaawansowanych technologii, gdyż wodór w kontakcie z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową. Na świecie trwają prace nad tym, by wodór wykorzystywać na przykład jako paliwo dla zeroemisyjnych samochodów.

– Polska jest 5 producentem wodoru na świecie – mówi Marek Foltynowicz, ekspert ds. wodoru Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych. – Posiadamy pełną wiedzę, kompletne łańcuchy dostaw oraz zasoby B+R. Jesteśmy gotowi na wodór w gospodarce i społeczeństwie. Istniejące bariery zostaną z pewnością wkrótce pokonane, o czym będziemy mówić na tegorocznej konferencji PCHET – dodaje Foltynowicz.

– Jako region pomorski postanowiliśmy włączyć się aktywnie w działania na rzecz klimatu i dlatego już prawie dwa lata temu utworzyliśmy Pomorską Dolinę Wodorową – mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. – Pomorska Dolina Wodorowa to inicjatywa, która ma pokazać, że działania związane z rozwojem energetyki odnawialnej nie tylko są w fazie naszych życzeń czy haseł. Celem tej inicjatywy jest współpraca między zainteresowanymi podmiotami w obszarze realizacji konkretnych projektów wodorowych, takich jak uwodornienie wybranych linii kolejowych (na przykład linii kolejowej Gdynia-Hel), czy komunikacji wodnej pomiędzy portami Trójmiasta, a Półwyspem Helskim. Ponadto zależy nam uwodornieniu komunikacji miejskiej, czy pojazdów komunalnych, jak również urządzeń i pojazdów portowych – wyjaśnia Bonna.

 

Wodór wykorzystywany w przemyśle i… domu

To będzie multidyscyplinarne wydarzenie z ponad 30 prelegentami z kraju i ze świata. Nowa formuła konferencji umożliwi udział w wirtualnych prelekcjach z ekspertami z Komisji Europejskiej, Hydrogen Europe oraz organizacjami zrzeszającymi przemysł w Europie. Pozwoli również na wymianę doświadczeń z przedstawicielami wiodących firm, na dynamicznie rozwijającym się i innowacyjnym rynku. – W tym roku ze względu na szczególne okoliczności nasza konferencja po raz pierwszy odbędzie się on-line. Nie da się ukryć, że świat po COVID-19 będzie wyglądał inaczej, a zapowiadana już od dawna transformacja technologiczna, właśnie rozgrywa się na naszych oczach – mówi Sławomir Halbryt, prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Celem konferencji jest już nie tylko popularyzacja wykorzystania technologii wodorowych w Polsce, lecz przede wszystkim przeprowadzenie eksperckich dyskusji nad wizją oraz strategiami wdrażania technologii wodorowych do gospodarki. Prelegenci będą także omawiać zastosowanie wodoru w gospodarstwach domowych, jego zalety jako alternatywnego paliwa czy nośnika energii.

Zeszłoroczna edycja PCHET zgromadziła prawie 300 uczestników reprezentujących bardzo szerokie i różnorodne środowisko gospodarcze, naukowo-badawcze i administracji samorządowej. Konferencja jest flagowym projektem Klastra Technologii Wodorowych i Czystych Technologii Węglowych, koordynowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Do inicjatyw Klastra należy również Pomorska Dolina Wodorowa.

 

PCHET w Internecie

baner przypominający o terminie konferencji

Sponsorami konferencji PCHET jest firma Fronius Polska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Klimatu.