Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.00, poprowadzi historyk literatury, dramatolog, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr” prof. Jacek Kopciński. Jego gośćmi będą prof. Olga Kubińska z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG, badaczka piśmiennictwa doby renesansu, tłumaczka i poetka oraz dr Jacek Bielak z Instytutu Historii Sztuki UG.

Jak powstał teatr?

Nieżyjący już pierwszy dyrektor GTS prof. Jerzy Limon w książce „Gdański teatr elżbietański” omówił działalność wędrownych angielskich teatrów w Gdańsku. Ich aktywność wiązała się z powstaniem i dziejami pierwszego na terenie Polski teatru publicznego, zwanego Szkołą Fechtunku. Tezy wyłożone w tej książce dały podwaliny pod jeden z najbardziej niezwykłych teatrów świata – Gdański Teatr Szekspirowski. Publikację wydało Słowo/Obraz Terytoria. W 1990 r. Jerzy Limon, aby zrealizować marzenie o utworzeniu teatru z epoki Szekspira, powołał Fundację Theatrum Gedanense. Instytucja zainaugurowała działalność w 1991 r., zdobywając patronat ówczesnego księcia Karola, obecnego króla Wielkiej Brytanii. W 2014 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Coś dla melomanów

Wieczór uświetnią występy: Leny Gruszczyńskiej (sopran), która zaśpiewa utwory z epoki elżbietańskiej oraz Katarzyny Kazimierczak i Macieja Konopińskiego, którzy zaprezentują supliki, czyli XVII-wieczne petycje aktorów angielskich, składane do Senatu Gdańska z prośbą o pozwolenie na występy podczas Jarmarku św. Dominika. Aktorzy opowiedzą także o różnicach miedzy występami na scenie elżbietańskiej i scenie włoskiej (tradycyjnej).