Podczas dwudniowej imprezy Weekend z Archeologią w będzie można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o jedzeniu przed wiekami.
Największy doroczny festyn archeologiczny na Pomorzu odbędzie się już po raz szósty. Muzeum Archeologiczne zaprasza 10 i 11 września 2021 r. na plac przy ul. Rycerskiej w Gdańsku, nieopodal kładki nad Motławą. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
VI Weekend z Archeologią
Podobnie jak w latach ubiegłych, stanowić będzie wyjątkową okazję do poznania dziedziny, która jest zarówno fascynująca, jak i trudno dostępna na co dzień. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, organizator wydarzenia, chce przybliżyć archeologię każdemu, kto interesuje się tą dziedziną. Wydarzenie jest przeznaczone dla osób w różnym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodsi będą mogli spędzić czas na warsztatach, grach i zabawach. Starszych zapewne zainteresują spacery z archeologiem, projekcje filmowe oraz 11 wykładów popularnonaukowych. Całość będą uzupełniać ciekawe pokazy. Będzie też coś dla ducha – Emigrah zaprasza na koncert muzyki świata i etno z udziałem tancerek Samudra Tribe.
Atrakcje
Jak wykonać apetyczne zdjęcie? Food & Light – Kasia Fiszer zna odpowiedź i chętnie podzieli się swoim doświadczeniem podczas weekendu. Należy sprawdzić terminy zajęć na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i pamiętać, żeby mieć przy sobie aparat. Co i jak dawniej przygotowywano na stół, w czym i jak podawano potrawy? Uczestnicy będą mogli poznać dawne zwyczaje kulinarne, porównać dawną i współczesną zastawę stołową.
W swoich weekendowych planach warto uwzględnić możliwość zwiedzania Kępy Dominikańskiej. Przewodnikami będą Maciej Szyszka – archeolog z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz o. Michał Osek – przeor gdańskiego klasztoru dominikanów. Trasa będzie wiodła od reliktów w Hali Targowej na pl. Dominikańskim, przez Piwnicę Romańska do kościoła pw. św. Mikołaja. Spacery zaplanowano w sobotę, 11 września o godz. 20.30 i w niedzielę, 12 września o godz. 13. Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia: promocja@archeologia.pl. Grupa zwiedzających może liczyć maks. 25 osób, należy pamiętać o maseczkach. Na nocne zwiedzanie przydadzą się też latarki (wystarczą takie w smartfonach). Miejscem zbiórki jest Baszta Jacek przy ul. Pańskiej 1. Nie zabraknie też pokazu plecenia z wikliny w wykonaniu Magdaleny Korbuszewskiej.
Dla młodych odkrywców
Na młodszych uczestników „Smaków przeszłości” czekają warsztaty angażujące zmysły, prowadzone przez Panią Archeolog (Marta Zochniak), zajęcia warsztatowe „Podano do stołu – malowane talerzyki” oraz „Ekotorby – nadruki ze smakiem”. Dzieci będą mogły zdobyć Dyplom Młodego Archeologa na specjalnie dla nich przygotowanych stanowiskach, m.in. „Teczka archeologa”, „Mali odkrywcy”, „Stary młyn”, „Archeologia malowana”, „Tajniki ceramiki”. Nie zabraknie też pokazów sokolniczych Szponem i Mieczem. Marek Jargiło Glass Studio – huta szkła przygotowała pokaz wyrobu naczyń szklanych
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego.