Wszystkie wydarzenia dofinansowane są ze środków Województwa Pomorskiego w ramach Konkursu ofert na realizację zadania publicznego województwa pomorskiego „Rozwój kultury w województwie pomorskim w roku 2023”.

Octopus Film Festival

Misją Octopus Film Festival jest prezentacja intrygującego, autorskiego kina gatunkowego, a pokazy filmowe odbywają się w niezwykłych, industrialnych przestrzeniach Gdańska. Tegoroczna edycja zorganizowana zostanie między 8 a 13 sierpnia. W ciągu sześciu dni festiwalu widzowie obejrzą blisko 50 filmów pełnometrażowych, ujętych w różnorodnych sekcjach tematycznych. W programie festiwalu znajdą się zarówno retrospektywy autorskie i tematyczne, jak i najciekawsze premierowe filmy gatunkowe, które pokazane zostaną w ramach Konkursu Głównego, gdzie – obok nagrody jury – nagrodę główną przyznaje publiczność. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii festiwalu, odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych, wybranych spośród ponad 300 tytułów z całego świata.

W ramach tegorocznego festiwalu będzie można zobaczyć m.in. cykle filmów:

  • Mateusza Szlachtycza „Skate or Die” opowiadający o fenomenie deskorolki w popkulturze,
  • Turinga poświęconych sztucznej inteligencji w kinie,
  • dla młodych widzów „Ośmiorniczki”,
  • pokazy o północy „Midnight Movies” w hołdzie kontrowersyjnym tytułom wyświetlanym w amerykańskich kinach lat 60.

Podobnie jak w ubiegłych latach, nie zabraknie również serii seansów specjalnych, gdzie scenografia koresponduje z tematyką filmu. Pokazane zostaną m.in.:

  • psychodeliczny „Climax” w bunkrze pod halą W4 pod Ulicą Elektryków,
  • horror „Egzorcysta” w Centrum Św. Jana,
  • „Kruk” w Królewskiej Fabryce Karabinów,
  • „Podwodne życie ze Steveem Zissou” na Falochronie Zachodnim.

Tradycyjnie pojawią się też octopusowe perełki, takie jak Seans ukryty, gdzie zarówno tytuł filmu, jak i lokalizacja do końca pozostają owiane tajemnicą czy Seans z lektorem na żywo. W ubiegłych latach widzowie mogli posłuchać m.in. Michała Milowicza czytającego „Przekręt”, Katarzyny Figury interpretującej „Nagi instynkt” czy duetu Krystyny Czubówny i Tomasza Knapika recytujących kultowe dialogi „Pulp Fiction”. W tym roku rozbawi nas Tadeusz Drozda interpretujący „Jokera” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej.

Po raz drugi zostanie też wręczona Atramentowa Macka, czyli nagroda za całokształt twórczości w kinie gatunkowym. Tym razem otrzyma ją aktorka Barbara Bouchet, znana m.in. z roli Miss Moneypenny w adaptacji bondowskiego „Casino Royale” z 1967 r, która przyjedzie do Gdańska spotkać się z widzami w ramach retrospektywy największych filmowych klasyków z jej udziałem.

W programie także wydarzenia branżowe dla profesjonalistów w ramach Octopus Industry, warsztaty z charakteryzacji filmowej z Katarzyną Foltyńską czy spotkania z twórcami. Mariusz Szczygieł oraz Olga Drenda porozmawiają o kultowym formacie polskiej telewizji lat. 90. „Na każdy temat”, a Grzegorz Bryszewski opowie o swojej książce o historii gdańskiej telewizji Sky Orunia.

https://octopusfilmfestival.com/program/

Festiwal Jazz in Sight w Słupsku

Festiwal Jazz in Sight to wydarzenie w rewolucyjny sposób prezentujące muzykę jazzową. Tak jak w ubiegłym roku odbędzie się ono w Słupsku.

Organizatorzy festiwalu chcą pokazać różne oblicza jazzu. W programie tegorocznej edycji znajdą się koncerty łączące muzykę ambitną z brzmieniami przystępnymi dla szerszego audytorium. Artyści wystąpią w publicznej przestrzeni miejskiej, na zrewitalizowanych bulwarach nad Słupią przed Białym Spichlerzem.

W programie festiwalu znajdą się:

  • 11 sierpnia (piątek) – zespół Koń, Kacper Krupa, zespół Siema Ziemia
  • 12 sierpnia (sobota) – zespół Funky Seals, zespół Fanfara Awantura, zespół Tsigunz Fanfara Avantura
  • 13 sierpnia (niedziela) – zespół Kin Collective, Kuba Królikowski, zespół Głupi Komputer
  • 14 sierpnia (poniedziałek) – Michał Fetler & Ksawery Wójciński, zespół Polmuz

Wszystkie koncerty rozpoczną się o godz. 18.00.

Dodatkową atrakcją festiwalu będą jazzowe warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie z muzykami na temat kondycji jazzu w Polsce i na świecie oraz jam session po koncertach.

https://jazzinsight.pl/lineup.html

Dni Ormiańskie w Gdańsku

Kolejną imprezą zaplanowaną na połowę sierpnia są Dni Ormiańskie w Gdańsku organizowane, już po raz szósty, przez Związek Ormiański w Gdańsku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki – Mostu Kultury Polska – Armenia.

W ramach Dni Ormiańskich odbędą się następujące wydarzenia:

11 sierpnia (piątek), godz. 18.00, ul. Mariacka 34/36

  • Oficjalne rozpoczęcie Dni Ormiańskich.
  • Wystawa fotograficzna „Ormianie w świecie – Znani Nieznani”. Prelekcje wygłoszą Norair Ter Grigoryan i Krystyna Ochędzan.
  • Koncert muzyki Ormiańskiej w wykonaniu Aleksandry Sowy (duduk).

12 sierpnia (sobota), godz. 12.00-18.00, ul. Mariacka 34/36

  • Możliwość zwiedzenia wystawy połączona z panelem dyskusyjnym prowadzonym przez Noraira Ter Grigoryana i Krystynę Ochędzan.

13 sierpnia (niedziela), godz. 18.00, ul. Mariacka 34/36

  • Spotkanie jubileuszowe w szóstą rocznicę otwarcia siedziby związku.
  • Przedstawienie sprawozdania z działalności za rok 2022/2023.

14 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.00, ul. Mariacka 34/36

  • Prezentacja książki pt. „Kresowego Pokucia początek. Ormianie” z udziałem autorki Moniki Agopsowicz.
  • Koncert muzyczny w wykonaniu Aleksandry Sowy (duduk).
  • Poczęstunek tradycyjnych potraw ormiańskich.

15 sierpnia (wtorek), godz. 14.00, ul. Żabi Kruk 3

  • Msza św. w obrządku ormiańskim sprawowana przez wardapeta ks. prof. dra hab. Józefa Naumowicza w kościele św. Piotra i Pawła w Gdańsku związana ze świętem ormiańskim dotyczącym poświęcenia winogron. Mszy towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu muzyków z Berlina: Agnieszka Kirch (organy) i Johannesa Kircha (śpiew).
  • Po mszy św. otwarcie wystawy ikon autorstwa Agnieszki Kirch.