Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Jego obchody w województwie pomorskim oficjalnie zainaugurowano 1 marca. Tego dnia w Hevelianum w Gdańsku odbyła się konferencja, podczas której podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego.
W 2022 r. samorządy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego przystąpiły do wspólnego oznakowania oraz promocji Szlaku Kopernikowskiego. Jest to ponadregionalny szlak turystyczny, który prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wybitnego astronoma. Na terenie naszego województwa przebiega m.in. przez Malbork, Sztum oraz Kwidzyn.
Zobacz: Mikołaj Kopernik łączy trzy województwa. Powstał specjalny szlak
Kopernik wspiera markę turystyczną Pomorza
W środę, 1 marca 2023 r. odbyła się oficjalna inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim. Najważniejszy punkt programu tego wydarzenia stanowiło podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego w województwie pomorskim.
Podpisy pod dokumentem złożyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska, przedstawiciele miast: Gdańska, Malborka, Sztumu i Kwidzyna, a także instytucji kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.
– Cieszę się, że Pomorskie dołączyło do regionów, w których imię Mikołaja Kopernika tak silnie wspiera markę kulturową i turystyczną – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk. – Mikołaj Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa.
Na zakończenie oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy mogli wysłuchać wykładu naukowego „Niebo AstroCamery okiem Kopernika”, który poprowadził Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu
Wystawa o Koperniku „Ponad czasem”
Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „Mikołaj Kopernik. Ponad Czasem”, która przybliża fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma.
– Jest to podróż po województwie pomorskim, w którym astronom bywał z racji swoich licznych obowiązków. Poznamy Mikołaja Kopernika jako lekarza, kartografa, stratega, tłumacza, dyplomatę, administratora, prawnika, ekonomistę i kanonika – informuje Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wystawa, ulokowana na majdanie Hevelianum, nawiązuje do postów z mediów społecznościowych. Dedykowana jest zarówno dużym, jak i małym odbiorcom.
– Obecnie prawie każdy korzysta z Internetu i większość z nas zna media społecznościowe. Mam więc nadzieję, że nasza wystawa, inspirowana postami, zainteresuje wszystkich, właśnie ze względu na swoją formę – dodaje Marta Chełkowska.
Pamiątką po wizycie na wystawie może być zdjęcie w ustawionej tam fotościance z Mikołajem Kopernikiem i Janem Heweliuszem.
Ponadto, we współpracy z Fundacją Kreska im. Janusza Christy powstał specjalny zeszyt edukacyjny z przygodami Kajtka i Koka w kosmosie. Ma on zachęcić najmłodszych czytelników do lepszego poznania postaci Mikołaja Kopernika.