Samorząd

Inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika na Pomorzu. Podpisano specjalne porozumienie

Marcin  Szumny
Marcin Szumny
01.03.2023
Inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika na Pomorzu. Podpisano specjalne porozumienie Fot. Marcin Szumny

Rok 2023 został ogłoszony przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Jego obchody w województwie pomorskim oficjalnie zainaugurowano 1 marca. Tego dnia w Hevelianum w Gdańsku odbyła się konferencja, podczas której podpisane zostało porozumienie o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego.

W 2022 r. samorządy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego przystąpiły do wspólnego oznakowania oraz promocji Szlaku Kopernikowskiego. Jest to ponadregionalny szlak turystyczny, który prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wybitnego astronoma. Na terenie naszego województwa przebiega m.in. przez Malbork, Sztum oraz Kwidzyn.

Zobacz: Mikołaj Kopernik łączy trzy województwa. Powstał specjalny szlak

Kopernik wspiera markę turystyczną Pomorza

W środę, 1 marca 2023 r. odbyła się oficjalna inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim. Najważniejszy punkt programu tego wydarzenia stanowiło podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie dalszego rozwoju Szlaku Kopernikowskiego w województwie pomorskim.

Podpisy pod dokumentem złożyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego Aneta Jędrzejewska, przedstawiciele miast: Gdańska, Malborka, Sztumu i Kwidzyna, a także instytucji kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Muzeum Zamkowego w Malborku.

– Cieszę się, że Pomorskie dołączyło do regionów, w których imię Mikołaja Kopernika tak silnie wspiera markę kulturową i turystyczną – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk. – Mikołaj Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa.

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości jej uczestnicy mogli wysłuchać wykładu naukowego „Niebo AstroCamery okiem Kopernika”, który poprowadził Sebastian Soberski, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu

Wystawa o Koperniku „Ponad czasem”

Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „Mikołaj Kopernik. Ponad Czasem”, która przybliża fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma.

– Jest to podróż po województwie pomorskim, w którym astronom bywał z racji swoich licznych obowiązków. Poznamy Mikołaja Kopernika jako lekarza, kartografa, stratega, tłumacza, dyplomatę, administratora, prawnika, ekonomistę i kanonika – informuje Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wystawa, ulokowana na majdanie Hevelianum, nawiązuje do postów z mediów społecznościowych. Dedykowana jest zarówno dużym, jak i małym odbiorcom.

– Obecnie prawie każdy korzysta z Internetu i większość z nas zna media społecznościowe. Mam więc nadzieję, że nasza wystawa, inspirowana postami, zainteresuje wszystkich, właśnie ze względu na swoją formę – dodaje Marta Chełkowska.

Pamiątką po wizycie na wystawie może być zdjęcie w ustawionej tam fotościance z Mikołajem Kopernikiem i Janem Heweliuszem.

Ponadto, we współpracy z Fundacją Kreska im. Janusza Christy powstał specjalny zeszyt edukacyjny z przygodami Kajtka i Koka w kosmosie. Ma on zachęcić najmłodszych czytelników do lepszego poznania postaci Mikołaja Kopernika.

Zobacz również