Turystyka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/imgonline-com-ua-dexifFcx0s7J9NyNr.jpg Mikołaj Kopernik łączy trzy województwa. Powstał specjalny szlak

Mikołaj Kopernik łączy trzy województwa. Powstał specjalny szlak

Fot. materiał prasowy
18.07.2022
Michał  Piotrowski
Michał
Piotrowski
AUTOR
Michał  Piotrowski
Michał
Piotrowski
18.07.2022

Szlak Kopernikowski to szlak turystyczny upamiętniający postać słynnego astronoma. W połowie lipca we Fromborku marszałkowie województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego podpisali umowy licencyjne na używanie logo oraz znaku słowno-graficznego dla tego ponadregionalnego szlaku.

Szlak Kopernikowski liczy blisko 300 km i prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego.

Którędy wiedzie?

Na szlaku można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne. Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach wiedzie przez miasta: Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko oraz Elbląg. W województwie pomorskim przez: Malbork, Sztum, Kwidzyn, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim przez: Grudziądz, Toruń, Golub-Dobrzyń czy Brodnicę.

Dlaczego powstał?

Pomysł na utworzenie szlaku narodził się w 2007 roku, a w 2012 powstała infrastruktura – tablice informacyjne i mapy oraz oznakowanie znajdujących się na szlaku atrakcji. W tym roku marszałkowie trzech województw uznali, że warto nadać szlakowi rangę ponadregionalną. Podpisy pod umową dotyczącą wspólnego oznakowania szlaku złożyli Gustaw Marek Brzezin (marszałek województwa warmińsko-mazurskiego), Piotr Całbecki (marszałek województwa kujawsko-pomorskiego) oraz Mieczysław Struk (marszałek województwa pomorskiego).

– Szlak Kopernikowski jest jednym z flagowych szlaków kulturowych i turystycznych w regionie, a jego rozwój w postaci współpracy z województwem kujawsko-pomorskim oraz pomorskim zapewni kompletność narracji biograficznej Mikołaja Kopernika – i co wymaga podkreślenia – odsłoni nowe horyzonty poznawcze przemierzającym go turystom – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Szlak nie tylko powinien mieć adekwatną do swej tematyki nazwę, ale także jego przebieg i dobór istotnych dla niego obiektów powinien się opierać na wiarygodnych źródłach wskazujących związek Kopernika z konkretnym miejscem. Możemy czuć się zaszczyceni, że właśnie w miejscowościach dzisiejszych województw: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego Mikołaj Kopernik zostawił ślady swojej bytności i pracy – wyjaśnił Gustaw Marek Brzezin.

Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego dodał z kolei, że: „W tych trudnych czasach, w których szukamy autorytetów, siły czy tożsamości, Mikołaj Kopernik jest dla nas wzorem”.

– Cieszę się, że szlak zatacza pętlę między Toruniem a Fromborkiem. Dokonujemy pętli historycznej i tożsamościowej. Dziękuję, że Warmia i Mazury dzielą się z nami tym symbolem. To sprawia, że będziemy lepiej rozumieć naszą wspólną rolę, jaką mamy do odegrania wobec historii – zauważył Piotr Całbecki.

– Bardzo cieszymy się z tego wspólnego projektu – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcemy, by Gdańsk, Kwidzyn, Sztum czy Malbork zaistniały znacząco na szlaku, bo mają ku temu przesłanki. – Mikołaj Kopernik to nasza tożsamość i wielkie dziedzictwo, a nie tylko produkt turystyczny. Polakom i mieszkańcom Europy warto przypomnieć, gdzie żył, działał, tworzył czy odkrywał. Naród, który nie dba o swoje dziedzictwo, nie może się rozwijać – podkreślił Mieczysław Struk.

Przypomnijmy, że rok 2023 (w którym przypada 550. rocznica urodzin i 480. rocznica śmierci uczonego) został ogłoszony Rokiem Mikołaja Kopernika pod hasłem Kopernika cztery dziewięciolecia (łac. Coppernici novennia quattuor).
Podczas spotkania we Fromborku marszałkowie złożyli też kwiaty na grobie astronoma w archikatedrze.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.