Konwój humanitarny wyruszył z gdańskiego stadionu, który jest w tej chwili największym gdańskim magazynem pomocy humanitarnej.

Ukraina potrzebuje pomocy

Mija już czwarty tydzień wojny w Ukrainie. W wyniku rosyjskich ataków na miasta i wsie, każdego dnia giną cywile, a dziesiątki zostaje rannych. Ponad 3 mln mieszkańców Ukrainy musiało opuścić swoje domy.

– Skala potrzebnego wsparcia jest niewyobrażalna. Dziękuję, że Pomorze już od pierwszych dni pomaga Ukrainie. To wielki dar, który płynie prosto z serca. Nie zapomnimy tego nigdy – zaznacza Oleksandr Plodystyi, konsul Ukrainy w Gdańsku.

Zapewniane są miejsca dla uchodźców, działają liczne punkty pomocy. Ale również wysyłana jest pomoc humanitarna skierowana bezpośrednio do walczącego kraju.

Humanitarny most na Ukrainę

W środę, 23 marca 2022 r. po południu z Gdańska wyjechały dwa tiry z pomocą humanitarną. Ale to jest dopiero początek.

– Dziś uruchamiamy stały most humanitarny, który połączy Gdańsk, Trójmiasto i Pomorze z Ukrainą. Te dwa tiry to dopiero początek – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Planowane jest wysłanie aż 100 ciężarówek z pomocą. Będą one załadowane żywnością o długim terminie przydatności do spożycia, lekarstwami, środkami czystości czy ubraniami.

– Słowem, tym wszystkim, co jest niezbędne w tym tragicznym dla naszego sąsiada czasie – dodał marszałek.

Akcja samorządów jest organizowana przy współpracy z Fundacją Muszkieterowie, sieci handlowej Intermarche. Jednocześnie do konwoju dołączyły trzy ciężarówki z pomocą organizowaną przez miasto Gdańsk.

Odpowiedź na apel ze Lwowa

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano także dalszą pomoc dla Ukrainy.

– Tydzień temu przedstawiciele samorządów byli we Lwowie. Burmistrz miasta zaapelował o konkretną i realną pomoc. I teraz na ten apel odpowiadamy – mówił marszałek Struk.

W najbliższych dniach radni województwa oraz Gdańska, Gdyni i Sopotu zadecydują o przekazaniu Szpitalom Pomorskim łącznie miliona złotych.

– Dzięki temu będzie można nie tylko zagwarantować dostęp do świadczeń medycznych uchodźcom z Ukrainy, ale również wesprzeć lwowskie szpitale konkretnym sprzętem – dodał.

Co zostanie kupione, to jeszcze jest ustalane. Ale na pewno będą to np. opatrunki czy tzw. sprzęt medycyny pola walki.