Spotkanie z wybitnym francuskim matematykiem i pisarzem odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 11 maja 2023 r. o godz. 18.30. Rozmowę w języku francuskim, tłumaczoną na język polski, poprowadzi redaktorka naczelna epetitjournal.com Bénédicte Mezeix. Wstęp jest wolny.
Wydarzenie odbywa się w ramach IV edycji romanistycznego projektu Atelier Litteraire, która odbędzie się w Gdańsku 11 i 12 maja 2023 r.
Kim jest?
Hervé Le Tellier urodził się w 1957 r. To francuski matematyk, astrofizyk, dziennikarz, doktor lingwistyki, autor ośmiu powieści, sztuk teatralnych, opowiadań i wierszy. Jest też przewodniczącym legendarnej, lecz istniejącej, grupy literackiej OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej) założonej przez pisarza Raymonda Queneau i matematyka François Le Lionnais w 1960 r. Za ostatnią powieść L’Anomalie („Anomalia”) 30 listopada 2020 r. otrzymał francuską nagrodę literacką Prix Goncourt. Książka ta znalazła się też na listach innych najważniejszych nagród literackich: Prix Médicis i Prix Renaudot (w 2020 r. ponad milion sprzedanych egzemplarzy). Na podstawie powieści „Anomalia” powstaje serial w reżyserii Antonina Baudry’ego. Herve Le Tellier jest jednym z najbardziej rozchwytywanych, a obecnie właściwie nieuchwytnym autorem. Fakt, że skorzystał z zaproszenia do Gdańska jest dla naszego regionu, miasta ale również organizatorów bardzo dużym wyróżnieniem.
Atelier Litteraire
To otwarte spotkania z gdańskimi czytelnikami „Atelier littéraire. Gdańsk. Program powstał w 2018 r. i polega na wymianie myśli między studentami polskich katedr studiów romanistycznych a wybitnymi pisarzami francuskimi. Realizuje go Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Wizytę Hervé Le Tellier w Polsce organizuje Instytut Francuski w Polsce. Spotkanie w Gdańsku wspiera samorząd województwa omorskiego. Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem wydarzenia.
O bestsellerze
„Anomalia” to jedna z najinteligentniejszych współczesnych powieści, a jednocześnie jedna z najbardziej zabawnych. Buduje wielki umowny świat: mamy tu kilka powieści w jednej, zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, puszczanie oka do netfliksowych seriali, a zarazem wyrafinowaną konstrukcję, w której piętrzą się intertekstualne poziomy. Każdy czytelnik wyśledzi tu inne odniesienia i aluzje. Wierni fani Netflixa rozpoznają inspirację chociażby takimi produkcjami, jak „Dexter” czy „Black Mirror”. Miłośnicy kina dopatrzą się powiązań z filmami Christophera Nolana, Briana de Palmy, Quentina Tarantino czy rodzeństwa Wachowskich. Pożeracze książek dostrzegą wpływy Tołstoja, Pielewina, Kafki, Sterna’a, Aragona, Queneau, Pereca, Gary’ego, Mallarmégo czy Calvina. Książka, którą napisał Hervé Le Tellier, tylko we Francji rozeszła się w ponad milionie egzemplarzy.