Edukacja

Gwiazdy i elektryzujące doznania. Trwa Bałtycki Festiwal Nauki

Piotr   Widłaszewski
Piotr Widłaszewski
22.05.2024
Gwiazdy i elektryzujące doznania. Trwa Bałtycki Festiwal Nauki Fot. Politechnika Gdańska

Czym są i jakie znaczenie dla środowiska mają małżoraczki? Co to jest generator Van de Graafa? Jak dzięki znajomości fizyki zostać mistrzem ping-ponga? Odpowiedzi na te i inne pytania czekają na nas za drzwiami Politechniki Gdańskiej. XXI Bałtycki Festiwal Nauki to ponad 100 różnych wydarzeń, przewidzianych dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Część spotkań jest objęta limitem uczestników, nie spóźnij się z rezerwacją.

Bałtycki Festiwal Nauki odbędzie się po raz XXI. Rozpocznie się 23 maja, potrwa 4 dni a zakończy Piknikiem Naukowym Fahrenheita na Górze Gradowej.

Materia

„Jak zważyć psa linijką?”, „Jak uruchomić helikopter?”, „Wydrukuj sobie wazon”. Tytuły niektórych spotkań brzmią, jak słowa wyjęte z popularnych przed laty kawałów o MacGyverze. Niewątpliwie czeka nas świetna zabawa, połączona z obserwacją i doświadczeniem oraz przyswajaniem rzetelnej wiedzy przekazanej w atrakcyjny sposób. Sceptycy z pewnością przekonają się, że nauka nie musi być nudna. Fantazja organizatorów sprawi, że nawet najcięższe tematy nabiorą lekkości.  Gdy przyciągnie nas „Magnetyczna lewitacja” to być może nie odepchnie nas również perspektywa wejścia w  „fantastyczny świat betonu”. Możemy przekonać się, że „wszystko składa się z kuleczek” i dowiedzieć się „ile może znieść materiał”. Czeka nas również wyrafinowana rozrywka. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie podjęta próba budowy maszyny Goldberga, czyli przesadnie skomplikowanego urządzenia wykonującego prozaiczną czynność, znanego z niektórych filmów.

Energia

Warto wiedzieć „skąd są pieniądze?” Można postawić dolary przeciwko orzechom, że jednak nie z bankomatu. Podobnie jak prąd nie bierze się z gniazdka. Energetyczne wyzwania przyszłości łączą się z wieloma pytaniami. Jednym z nich jest kwestia paliw kopalnych. Spotkanie  „Czy da się zrezygnować z konwencjonalnych paliw?” z pewnością rozjaśni temat. Jedną z odpowiedzi mogą być odnawialne źródła energii, które poznamy bliżej przy okazji pokazu połączonego z konkursem. „Niech się kręci – energetyka wiatrowa dawniej i dziś” To spotkanie, które przybliży historię i perspektywy energetyki wiatrowej oraz nowoczesne metody projektowania turbin. Nie ma limitu uczestników ani ograniczeń wiekowych. Jest szansa, że niejeden z młodszych uczestników zafascynuje się poznawaniem wiedzy, odkrywaniem prawidłowości i naukowym rozumieniem. Część z nich być może wybierze karierę badacza bądź badaczki i doczekamy się kolejnego Fahrenheita. Festiwal może odwiedzić każdy, niezależnie od wykształcenia i wieku. Wstęp jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Więcej o BFN dowiesz się na stronie internetowej festiwalu.

Czas na piknik!

Kulminacją festiwalowych wydarzeń będzie Piknik Nauki Fahrenheita, organizowany po raz trzeci przez Związek Uczelni Fahrenheita, tworzony przez Politechnikę Gdańską, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Gdański. W niedziele 26 maja na Górze Gradowej, od godziny 11 na odwiedzających czekać będą: miasteczko naukowe, strefa eduzabawy i scena naukowa. Ponadto będzie można obejrzeć wystawy i wziąć udział w warsztatach.

Zobacz również