Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/12/Bez-tytułu.jpg Marszałek Mieczysław Struk ogłasza laureatów konkursu Gryf Gospodarzcy 2020

Gryf Gospodarczy, jak co roku, trafił do najlepszych. „Warto wyróżniać takich przedsiębiorców”

Marszałek Mieczysław Struk ogłasza laureatów konkursu Gryf Gospodarczy 2020. Mat. prasowy UMWP
08.12.2020
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.12.2020

Znamy już zwycięzców 21. edycji konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy. Z uwagi na pandemię koronawirusa, gala finałowa odbyła się w późniejszym niż zazwyczaj terminie, a wyniki ogłoszono za pośrednictwem internetu. Jedno pozostało niezmienne. Zwyciężyły najlepsze firmy działające w naszym regionie.

Gryf Gospodarczy należy do najważniejszych i najwyżej cenionych nagród w środowisku pomorskich przedsiębiorców. Niestety, trwająca pandemia koronawirusa wpłynęła na organizację tegorocznej edycji konkursu.

– Dziś w niecodziennych okolicznościach będziemy przyznawać nagrody Gryfa Gospodarczego – zaznaczył na wstępie transmisji on-line marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Kapituła konkursu dokonała wyboru spośród tych przedsiębiorców, którzy słyną ze swoich zainteresowań dotyczących innowacji, myślą o odnawialnych źródłach energii i je stosują, dbają o pracowników i ich rodziny, a także sprzyjają lokalnym środowiskom, często wspierając sport, kulturę, czy sferę opieki społecznej. Warto takich przedsiębiorców wyróżniać. Warto ich pokazywać jako świetne przykłady dla innych – dodał marszałek Struk.

Laureaci konkursu Gryf Gospodarczy 2020

W tym roku do konkursu zakwalifikowało się 70 przedsiębiorstw i instytucji, a 26 spośród nich otrzymało nominację. Nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, przedsiębiorczości młodzieżowej, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Natomiast media i instytucje patronujące konkursowi dodatkowo przyznały jednemu z uczestników Gryfa Medialnego.

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: Portman Lights sp. z o.o. z Gdyni

Firma Portman Lights została założona w sierpniu 2016 r. Miesiąc póżniej rozpoczęła promocję pierwszego produktu P1 retro lamp, czyli dekoracyjnej lampy scenicznej, która była unikatowa pod względem designu oraz tego, że miała wszelkie komponenty, w tym elektronikę sterującą, wbudowane wewnątrz. Największym sukcesem Portman Lights jest użycie prawie 50 lamp podczas finałów Eurowizji w Lizbonie, co w branży oświetlenia scenicznego jest jednym z największych wyróżnień. Obecnie spółka uważana jest za lidera w branży, który wytycza trendy i odpowiada na bieżące potrzeby rynku.

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Ambient-System sp. z o.o. z Gdańska

Od ponad 25 lat głównym obszarem działalności firmy Ambient-System są rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w budynkach publicznych i komercyjnych, transporcie kolejowym oraz lotniczym czy obiektach przemysłowych. Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dostarczaniu automatyki pożarowej, tj. urządzeń z zakresu dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Obecnie Ambient System, przy współpracy z Politechniką Gdańską, realizuje projekt B+R (badawczo-rozwojowy), którego przedmiotem są innowacyjne algorytmy mające zwiększać zrozumiałość komunikacji w sytuacjach zagrożenia.

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: Euro-Weld sp.j. z Pszczółek

Euro-Weld jest firmą specjalizującą się w produkcji parowników, wymienników ciepła, zbiorników ciśnieniowych i rurociągów. Wyroby znajdują zastosowanie w różnych branżach: offshore, morskiej, petrochemicznej, energetycznej, chemicznej, farmaceutycznej itp. Euro-Weld stawia na budowanie długoterminowej współpracy z klientami, a także elastyczność, odważnie podejmując się realizacji innowacyjnych projektów kontrahentów, również zagranicznych z Europy i zza oceanu (USA).

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Dekpol Steel sp. z o.o. z Pinczyna

Dekpol Steel, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej Dekpol, jest największym w Polsce oraz jednym z największych w Europie producentem łyżek i osprzętów do maszyn budowlanych. Eksportuje 95 proc. swoich produktów do 24 krajów na całym świecie i planuje dalsza ekspansję na rynki Afryki i Stanów Zjednoczonych. Ponadto, spółka planuje stworzenie w pełni zautomatyzowanej i zrobotyzowanej linii do produkcji łyżek do maszyn kompaktowych, co pozwoli zaoferować klientom bardzo atrakcyjną cenę produktu przy zachowaniu jego wysokiej jakości. Będzie to nowatorskie rozwiązanie zarówno w kraju, jak i Europie.

Lider inwestycji: Corleonis sp. z o.o. – S.K.A. z Rumi

Firma Corleonis powstała w 2000 r., zaczynając od jednego żurawia wieżowego, a w chwili obecnej jest jedną z największych w branży dźwigowej w Polsce. Spółka kompleksowo zabezpiecza proces inwestycyjny, a w jej ofercie znajduje się szeroki przekrój żurawi wieżowych, co pozwala precyzyjnie dobrać urządzenie do indywidualnych warunków na inwestycji oraz wymagań klienta. Corleonis posiada najmocniejszego żurawia wieżowego w Polsce o maksymalnym udźwigu 40 ton, a także żurawie samojezdne oraz najszybsze w tej części Europy windy towarowo-osobowe do obsługi wysokościowców oraz zestawy transportowe. W minionych latach spółka podjęła znaczące inwestycje rozwojowe, wzbogacając flotę w nowe sprzęty oraz rozbudowując siedzibę.

Lider odpowiedzialności społecznej: Uni-Logistics sp. z o.o. z Gdyni

Firma Uni-Logistics świadczy usługi w zakresie spedycji morskiej, lotniczej i transportu drogowego, a także podejmuje działania na rzecz zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Sukcesywnie i konsekwentnie wymienia flotę samochodową, spełniając coraz to nowsze normy środowiskowe. Promuje zdrowy tryb życia aktywnie wspierając lokalne kluby i wydarzenia, a także samych pracowników uprawiających sport, którzy mogą liczyć na wsparcie finansowe. Spółka jest pomysłodawcą unikatowego projektu Pomarańczowa Akademia prowadzanego od 2010 r. przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim, który dostarcza młodym ludziom praktyczną wiedzę z zakresu działalności TSL (transport – spedycja – logistyka).

Pomorski start-up: QSar Lab sp. z o.o. z Gdańska

QSar Lab to innowacyjna spółka B+R, której przedmiotem działalności są usługi badawcze polegające na projektowaniu i analizie substancji chemicznych za pomocą metod komputerowych. Ich zastosowanie sprowadza się przede wszystkim do modelowania nowych związków chemicznych oraz przewidywania toksyczności i właściwości fizykochemicznych substancji wykorzystywanych w przemysłach farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym i rolniczym. W 2019 r. spółka zanotowała trzykrotny wzrost przychodów (odnotowując wskaźnik rentowności na poziomie 47 proc.).

Lider kształcenia zawodowego: Flextronics International Poland sp. z o.o. z Tczewa

Flex Poland zajmuje się projektowaniem produkcyjnym oraz usługami inżynieryjnymi w zakresie urządzeń elektronicznych. Spółka nawiązała stałą współpracę z kilkoma lokalnymi szkołami zawodowymi, takimi jak Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie, Technikum w Owidzu, Zespół Szkół Technicznych w Tczewie czy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Współpraca skupia się na inwestycjach w bazę techniczno-dydaktyczną szkół, doskonaleniu wiedzy i umiejętności uczniów, tworzeniu klas patronackich, organizacji doradztwa edukacyjno-zawodowego, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, organizowaniu przez pracodawców konkursów dla uczniów, opracowywaniu i opiniowaniu programów nauczania dla zawodu oraz współtworzeniu oferty kształcenia ustawicznego.

Lider przedsiębiorczości młodzieżowej: Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

Zespół Szkół Łączności jest placówką z prawie 70-letnią tradycją kształcenia uczniów w zawodach: technik automatyk, elektronik, informatyk, teleinformatyk, programista , technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej. Każdego roku jej mury opuszcza około 250 absolwentów. Szkoła współpracuje z firmami branżowymi, organizacjami pracodawców oraz uczelniami wyższymi.

W latach 2017-2020 w ramach działalności Szkolnego Punktu Informacji i Kariery 50 uczniom technikum udało się opracowywać projekty w oparciu o model biznesowy Canvas. Na bazie tego utworzono spółdzielnie uczniowskie. Wszystkie spółdzielnie pozyskały środki finansowe na rozwój działalności. Natomiast w 2019 r. rozpoczęto budowę Centrum Aktywności Młodzieżowej. Ideą jego funkcjonowania jest stworzenie ogólnodostępnego miejsca przyjaznego dla uczniów, odpowiedniego do realizacji pasji oraz prac nad projektami, umożliwiającego zdobywania praktycznych umiejętności z zakresu tworzenia biznesplanów, pozyskiwania funduszy oraz planowania i realizowania bieżących działań.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: miasto Gdynia

Miasto Gdynia realizuje program pomocy dla lokalnych firm po nazwą „Falochron dla biznesu”, który obejmuje pomoc związaną z czynszami, podatkami i opłatami lokalnymi, a także wsparcie doradcze i eksperckie. W mieście aktywnie działa Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości prowadzące programy i projekty, takie jak: Gdyński Biznesplan, Gdyński BiznesMAM, Gdynia kreatywna, Junior Biznes, Pomorskie Miasteczko Zawodów, Lokalne Centra Kompetencji Rozwoju Firm Rodzinnych, Navigator Przedsiębiorcy czy 30+na start. Ponadto, samorząd wspiera szkolnictwo zawodowe poprzez przygotowanie uczniów do świadomego wejścia na rynek pracy, unowocześnienie infrastruktury szkolnej, propagowanie szkolnictwa zawodowego oraz rozpoznanie planów edukacyjnych i zawodowych młodzieży.

Gryf Medialny: Pirxon SA z Gdańska

Pirxon od 2004 r. wdraża autorskie rozwiązania oraz sprawdzone narzędzia globalnych dostawców związane z optymalizacją procesów w firmach. Jest liderem rynku zarówno jeśli chodzi o zarządzanie majątkiem trwałym, jak i robotyzację procesów biznesowych. Specjalizuje się we wdrażaniu cyfrowych robotów do optymalizacji procesów back-office (RPA – Robotic Process Automation), m.in w działach finansowych, logistyce, kadrach czy działach sprzedaży, a także we wdrażaniu technologii mobilnej rozszerzonej rzeczywistości (AR – Augmented Reality).

Baner Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest przyznawana od 2000 r. wspólnie przez organizacje samorządu gospodarczego i marszałka województwa pomorskiego. Celem konkursu jest prezentacja i promocja pomorskich firm, które mają korzystny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Organizatorem konkursu jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, pełniąca rolę doradcy marszałka w zakresie wspierania i rozwoju przedsiębiorczości. Partnerem merytorycznym jest firma doradcza PwC, która przygotowała rekomendacje dla komisji konkursowej. Głównym sponsorem wydarzenia jest mBank SA, natomiast partnerem strategicznym – Olivia Business Centre.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.