Znamy tytuły filmów, które wybrane zostały do Konkursu Głównego w tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Już niedługo najnowsze krajowe produkcje staną do rywalizacji o najważniejszą nagrodę, czyli Złote Lwy. Tradycyjnie w konkursie zmierzą się także dzieła krótkometrażowe.
Jubileuszowy 50. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 22-27 września 2025 r. Producentem tego wydarzenia jest Pomorska Fundacja Filmowa.
Co zobaczymy w Konkursie Głównym?
W Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów, a wśród nich pięć pełnometrażowych debiutów reżyserskich.
Zgodnie z regulaminem wyboru filmów do Konkursu Głównego dokonali: dyrektorka artystyczna Festiwalu Joanna Łapińska przy wsparciu powołanego przez nią Zespołu Selekcyjnego, w którego składzie znaleźli się operator i reżyser Marcin Koszałka, producentka Irena Strzałkowska i reżyser Janusz Zaorski, a także członkowie Komitetu Organizacyjnego.
O statuetki Złotych Lwów oraz szereg nagród indywidualnych m.in. za reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą i rolę męską, zdjęcia, muzykę, dźwięk czy montaż, rywalizować będą: „Brat” (reż. Maciej Sobieszczański), „Capo” (reż. Robert Kwilman), „Chopin, Chopin!” (reż. Michał Kwieciński), „Dom dobry” (reż. Wojciech Smarzowski), „Franz Kafka” (reż. Agnieszka Holland), „Klarnet” (reż. Tola Jasionowska), „LARP. Miłość, trolle i inne questy” (reż. Kordian Kądziela), „Ministranci” (reż. Piotr Domalewski), „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej” (reż. Emi Buchwald), „Światłoczuła” (reż. Tadeusz Śliwa), „Terytorium” (reż. Bartosz Paduch), „Trzy miłości” (reż. Łukasz Grzegorzek), „Vinci 2” (reż. Juliusz Machulski), „Wielka Warszawska” (reż. Bartłomiej Ignaciuk), „Zamach na papieża” (reż. Władysław Pasikowski) oraz „Życie dla początkujących” (reż. Paweł Podolski).
– Półwiecze festiwalu zamykamy wyjątkowo różnorodnym zestawem filmów z Konkursu Głównego. Mamy tu mocne nazwiska, tytuły, które już zdążyły stać się głośne i nasze tegoroczne odkrycia. Szesnaście filmów odległych pod względem stylu, tematów i gatunków. Widzę w tym ciekawy punkt wyjścia do rozmowy o polskim kinie i jego przyszłości. Bo tej refleksji o jutrze na pewno nie może zabraknąć w Gdyni podczas naszej jubileuszowej edycji – mówi Joanna Łapińska.
A co z Konkursem Filmów Krótkometrażowych?
Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowały się 32 filmy wyprodukowane przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wyboru filmów również dokonała dyrektorka artystyczna Festiwalu, wspierając się rekomendacją powołanych przez siebie doradczyń – historyczki kina Moniki Talarczyk oraz producentki Agaty Szymańskiej.
– O udział w konkursie ubiegało się aż 190 tytułów, wybór był więc bardzo trudny. Widzę tu esencję tego, o czym chcą dziś opowiadać młodzi. To często komentarz do świata wokół nas, jego strachów i niepokojów. Wśród tematów mamy wielkie kataklizmy: wojnę, migrację, erozję więzi społecznych, a obok tego intymne, osobiste historie, w których centrum stoi rodzina lub jednostka – zaznacza Joanna Łapińska. – Różnorodność treści dopełnia bogactwo stylistyczne. Twórczynie i twórcy krótkiej formy chętnie sięgają po wyraziste formalne ramy, konkretną konwencję gatunkową albo ożywczy humor. Myślę, że jeśli mówimy o jutrze polskiego kina, to jego wschód dzieje się właśnie tu: w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.