Impreza plenerowa „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” jest organizowana w Swołowie już od 15 lat i stała się rozpoznawalnym wydarzeniem naszego województwa. Co roku przyciąga kilkanaście tysięcy mieszkańców regionu i turystów zainteresowanych hodowlą gęsi pomorskiej i produktami wytwarzanymi z jej mięsa.

– Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki o historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu. A w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu – zachęca Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

Gęsina na różne sposoby

Gęsina w Swołowie to wydarzenie, które niezmiennie upowszechnia tradycję spożywania gęsiny w okolicach dnia św. Marcina, jak również popularyzuje wiedzę na temat prozdrowotnych właściwości produktów z gęsi oraz innych potraw i produktów regionalnych. To okazja by poznać i spróbować potraw i wyrobów z tego mięsa, uczestniczyć w targu produktów wiejskich z okolicy oraz jarmarku rękodzieła. Jak zwykle obecnych będzie około 80 wystawców ze swoimi gęsimi wyrobami, tj. koła gospodyń wiejskich, lokalni hodowcy, rolnicy i gospodarstwa agroturystyczne, przetwórcy, restauratorzy oraz pasjonaci kulinarni. Atrakcją dla odwiedzających będą pokazy kulinarne pomorskich szefów kuchni.

Każdy, kto przyjedzie w tych dniach do Swołowa, będzie mógł degustować i kupić gęsinę w różnych odsłonach kulinarnych: gęsie okrasy, pierogi i kartacze z gęsiną, smalce gęsie, gęsi pieczone, gotowane, smażone, duszone, faszerowane, półgęski wędzone na zimno, galarety, pasztety z gęsi, zupy na gęsinie, buliony oraz mnóstwo potraw z podrobów gęsich, tarty, gęsie burgery, szarpana gęsina z dodatkami i wiele innych.

Fot. ze zbiorów MKLP w Swołowie

Zagrody pełne zabawy

Podczas Gęsiny w Swołowie cały czas trwać będzie wesoła biesiada z muzyką na żywo. Wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec każdego dnia zatańczyć będzie można na wiejskiej potańcówce.

W programie zaplanowano również pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach, prezentujące dawne jesienne zajęcia gospodarskie i domowe. Nie zabraknie pokazów kowalskich w kuźni, darcia pierza i tradycyjnych pieśni z muzyką na żywo, wspólnego gotowania gęsiny na kuchni kaflowej, nauki pisania gęsim piórem czy filcowania wełny. Odbędą się też warsztaty zielarskie, np. przygotowywanie z zielarką maści żywokostowej na bazie tłuszczu gęsiego.

Dodatkowo, odbędą się warsztaty patriotyczne z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Zagroda Zabawy.

– Każdego dnia imprezy, w Zagrodzie nr 14, w sąsiedztwie namiotu halowego, przygotujemy niezwykłe atrakcje dla najmłodszych: przedstawienia teatralne w wykonaniu Teatru Gwitajcie w piątek, „Zabawy sprzed 100 lat” w sobotę, Teatr Władca Lalek w niedzielę oraz przez wszystkie dni „Sztuka Tworzenia”, czyli występy kuglarzy i niezwykłe zabawy cyrkowe – informuje Dawid Gonciarz.

.

Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina

  • 10-12 listopada 2023 r., piątek-niedziela, godz. 10.00-17.00
  • Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
    (oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku)
  • Swołowo

Wejście i kasy znajdują się w Zagrodzie nr 15. Bilet wstępu w cenie 8 zł można kupić na portalu kupbilecik.pl

.

Wydarzenia towarzyszące tegorocznej imprezie odbędą się również w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych (Zagroda nr 5) oraz gospodzie „Spiżarnia w kratę” (Zagroda nr 8).

We wszystkie dni uruchomione zostaną specjalne, bezpłatne połączenia PKS z węzłów transportowych w Słupsku i Ustce do Swołowa pod hasłem „zamiast samochodem – przyjedź bezpłatnym autobusem!”.

.

.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej: www.muzeum.swolowo.pl