Konkurs przeprowadziła Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku.

 

Ponad 20 prac konkursowych z całej Polski

Na tegoroczny konkurs nadesłano 26 prac (trzy z nich nie spełniały wymagań formalnych). Wśród utworów literackich były powieści, opowiadania, reportaże, wiersze, a nawet sztuka teatralna. Większość autorów pochodziła z Gdańska, ale byli też artyści m.in. z Białej Podlaskiej, Krakowa, Sulejówka, Szczecina i Opola. Zwyciężyła powieść „Zjazd” Mirosława Tomaszewskiego, którą wybrało czteroosobowe jury: prof. Ewa Nawrocka, Tadeusz Dąbrowski, Salcia Hałas i Jarosław Zalesiński.

W uzasadnieniu wyboru czytamy: „Wyraźnie zarysowane tło polityczne i społeczne sprawia, że ‘Zjazd’ jest świetnym kandydatem do tytułu ‘powieści pokoleniowej’ i bez wątpienia znajdzie entuzjastów wśród czytelników urodzonych w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Największa wartość książki Mirosława Tomaszewskiego tkwi jednak w tym, że wierna historycznemu konkretowi i zaczepiona w obyczajowej oraz topograficznej realności jest jednocześnie utworem uniwersalnym, pokazującym, że życie toczy się na ogół inaczej, niż je sobie wymarzyliśmy, i – co najważniejsze – że tylko wyrozumiałość, empatia i przebaczenie mogą nas uchronić przed piekłem na ziemi”.

Nagrodą jest publikacja książki.

Mirosław Tomaszewski jest autorem m. in. powieści: „Pełnomocnik” (1992), „UGI” (2006), „Marynarka” (2013), dramatów: „Stroiciel” (1995) i „Jak bracia” (1996) oraz ponad 150 scenariuszy filmowych. Mieszka w Gdyni.

Element dekoracyjny


Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca – taką nazwę gdańscy radni przyjęli podczas kwietniowej sesji Rady Miasta Gdańska dla dotychczasowego, organizowanego od 1991 roku, Konkursu Literackiego Miasta Gdańska, którego inicjatorem był Bolesław Fac, od 2002 roku, jego patron. Od roku 2020 operatorem konkursu jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Konkurs skierowany jest do członków literackich stowarzyszeń twórczych i autorów niezrzeszonych, zamieszkałych w Gdańsku bądź poruszających w swoich utworach tematykę związaną z Gdańskiem. Można do niego zgłaszać teksty wcześniej niepublikowane i w dowolnym gatunku (zbiór wierszy, opowiadań, esejów, a także powieść, utwór dramatyczny czy reportaż).