Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/09/Kadr-z-filmu-Doppelganger.jpg Gdynia ponownie stała się stolicą polskiego filmu. Trwa 48. edycja FPFF

Gdynia ponownie stała się stolicą polskiego filmu. Trwa 48. edycja FPFF

Kadr z filmu „Doppelgänger. Sobowtór”, który jest filmem otwarcia 48. FPFF w Gdyni. Fot. Jarosław Sosiński / TVN Warner Bros. Discovery
18.09.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
18.09.2023

W poniedziałek, 18 września 2023 r. rozpoczął się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Tradycyjnie do Gdyni przyjechali polscy i międzynarodowi reżyserzy, aktorzy i producenci. Przez tydzień zobaczyć będzie można kilkadziesiąt filmów, w tym debiuty oraz klasyki kinematografii. W Konkursie Głównym o statuetkę Złotych Lwów powalczy 16 najciekawszych produkcji. Tegoroczną nowością będą pokazy w ramach cyklu Mistrzowska Piątka.

Seanse festiwalowe odbywają się w trzech obiektach: Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym oraz kinie Helios w centrum handlowym Riviera. Impreza potrwa do soboty, 23 września.

Kto w tym roku ma szanse na nagrody?

W Konkursie Głównym 48. FPFF znalazło się 16 filmów, a wśród nich dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie.

– O udział w Konkursie Głównym w tym roku ubiegało się prawie 60 filmów – informuje Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna Festiwalu. – Wybranie z tego jedynie 16 tytułów było dla nas oczywiście niełatwym zadaniem. Kilku filmów, które odpadły już na ostatnim etapie selekcji, szczególnie mi żal. Cieszy za to różnorodność gatunków i stylów. Polskie kino ma dziś wiele odmian, potrafi zaskakiwać. O tym przede wszystkim opowiada tegoroczny Konkurs Główny.

O statuetki Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych m.in. za: reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą i rolę męską, zdjęcia muzykę, dźwięk czy montaż, rywalizować będą: „Chłopi”, „Doppelgänger. Sobowtór”, „Figurant”, „Fin del Mundo?”, „Freestyle”, „Horror Story”, „Imago”, „Jedna dusza”, „Kos”, „Lęk”, „Raport Pileckiego”, „Różyczka 2”, „Sny pełne dymu”, „Święto ognia”, „Święty” oraz „Tyle co nic”.

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 25 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Natomiast w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych wezmą udział filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Filmy oceniać będą trzy regulaminowe składy jurorskie, a przewodniczyć im będą: reżyser Filip Bajon w Konkursie Głównym, producentka Agnieszka Dziedzic w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz reżyser Jan P. Matuszyński w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Dodatkowo, Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzyma w tym roku wybitny scenograf Allan Starski. Widzowie festiwalu będą mieli okazję spotkać się z laureatem podczas masterclass Allana Starskiego, a wydarzenie to poprowadzi wybitny operator Paweł Edelman.

W tym roku na Festiwalu po raz drugi przyznana zostanie nagroda Klimatyczny film, która ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową, a przede wszystkim zwrócić uwagę na palący problem nadmiaru odpadów i śladu węglowego produkowanych przez branżę audiowizualną.

A jakie atrakcje poza konkursami?

Nowym cyklem 48. FPFF jest Mistrzowska Piątka, w którym pięcioro filmowców zaprezentuje polskie filmy szczególnie dla nich ważne. Ewa Puszczyńska, Filip Bajon, Agnieszka Smoczyńska, Allan Starski i Jan P. Matuszyński opowiedzą o tytułach, które ich ukształtowały i do dziś fascynują.

Wśród pokazów specjalnych wyświetlane będą m.in. etiudy absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi, która w tym roku świętuje swoje 75-lecie, a także Filmy z Gdyni, czyli lokalne produkcje dotyczące miasta i jego mieszkańców, zrealizowane przez tutejszych producentów albo reżyserowane przez miejscowych twórców.

Natomiast dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych przygotowano animacje i filmy pełnometrażowe w ramach programu edukacyjnego Gdynia Dzieciom. Najlepszy film, głosami dziecięcej publiczności, zdobędzie nagrodę Złotego Lwiątka im. Janusza Korczaka

Uzupełnieniem programu gdyńskiego Festiwalu tradycyjnie jest filmowa sekcja pozakonkursowa Polonica, czyli pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców.

Festiwal to nie tylko filmy

W ramach 48. FPFF zaplanowano wiele imprez towarzyszących, jak np. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Po raz kolejny odbywa się też cykl spotkań branżowych Gdynia Industry, przeznaczony dla twórców, producentów, profesjonalistów branży filmowej oraz studentów szkół filmowych.

Podczas Festiwalu zobaczyć też można dwie wystawy. W przestrzeni galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego dostępna jest wystawa projektów scenograficznych Allana Starskiego. Z kolei przy Nowej Scenie w Teatrze Muzycznym prezentowane są, zaprojektowane przez Andrzeja Pągowskiego, plakaty do filmów Janusza Morgensterna.

Szczegółowy program 48. FPFF dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwalgdynia.pl

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.