Decyzję ogłosiło biuro UNESCO Creative CIties Network w Paryżu 8 listopada 2021 roku.

W prestiżowym gronie

Program Sieci Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) powstał w 2004 r., aby wspierać współpracę między miastami i regionami, które opierają rozwój na różnych dziedzinach gospodarki rozumianej jako czynnik zrównoważonego rozwoju. Miasta, będące w sieci, zobowiązują się do budowania międzynarodowego partnerstwa, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym. UNESCO przyznaje tytuł miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast z 90 krajów.
Przyznany Gdyni tytuł Miasta Filmu ma charakter prestiżowy i dzięki rozpoznawalnej na całym świecie marce gwarantuje wzrost jego znaczenia na arenie międzynarodowej. Tytuł to także impuls do dalszego rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej i wsparcia go w procesie nawiązywania współpracy zagranicznej.

Dlaczego Gdynia?

W mieście od wielu lat odbywają się festiwale filmowe. Wśród organizowanych w Gdyni są: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Millenium Docs Against Gravity, Festiwal Filmowy NNW Niepokorni Niezłomni Wyklęci i Festiwal Wrażliwy. Działają też Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńska Szkoła Filmowa. Wiele instytucji i jednostek zaangażowanych w branżę filmową współpracuje ze sobą. Chodzi m.in. o Pomorską Fundację Filmową w Gdyni, Dom Filmowy, Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa czy Fundację Rozwoju Animacji Tref. Ponadto, w Gdyni odbywają się: Pomorskie Warsztaty Filmowe, Warsztaty Kompozycji Muzyki Filmowej, projekt Kultura+Senior, Kino Letnie w Orłowie lub Klub Filmowy DKF Żyrafa. Dzięki prestiżowemu tytułowi te podmioty zyskają nowe możliwości rozwoju.

Okazja do świętowania

W związku z uzyskaniem przez Gdynię prestiżowego tytułu 20 i 21 listopada odbędzie się Gdyński Weekend Filmowy. Przez dwa dni w instytucjach i miejscach związanych z filmem zostaną zorganizowane wydarzenia i atrakcje dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Bilety na seanse w Gdyńskim Centrum Filmowym i Klubie filmowym w cenie 6 zł.

Program weekendu filmowego

20 listopada, sobota

  • godz.10.00 – Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
    Bajka w centrum: bajki dla dzieci w wieku 4-9 lat („Żubr Pompik”, „Przedszkolaki”, „Agatka” i inne) mówiący o tym, jak dobrze spędza się czas z drugim człowiekiem (albo misiem) oraz warsztat z mindfulness dla uczestników projekcji
  • godz.10.10 – Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana
    „Ucieczka na Srebrny Glob” reż. Kuba Mikurda – film oraz spotkanie z reżyserem zarejestrowane podczas Millenium Doc Against Gravity w Gdyni
  • godz. 10.15 – Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko
    Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza: „Casting” reż. Katarzyna Iskra, „Jestem tutaj” reż. Agata Minowska, „Na Strajk!” reż. Stanisław Horodecki, „Tak. Blisko” reż. Marek Głuszczak
  • godz. 12.30  – Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko
    Prezentacja Maj Film:
    „Face-off” reż. Łukasz Ostalski
    „Cheerleaderki” reż. Sławomir Witek
  • godz. 12.45  –  Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Goplana
    sztuka w centrum: Art Beats. Galeria Uffizi we Florencji podróż w głąb renesansu
  • godz. 13.00  –  Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
    „Bo we mnie jest seks” reż. Katarzyna Klimkiewicz – film oraz spotkanie na żywo z reżyserką filmu
  • godz. 14.00  –  Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Morskie Oko
    Gdyńska Szkoła Filmowa zaprasza: „Matka”, reż. Łukasz Ostalski, „Dzień Babci” reż. Miłosz Sakowski, „Olena” reż. Elżbieta Benkowska, „Koniec widzenia” reż. Grzegorz Mołda
  • godz. 10.00-16.00  –  galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego
    projekty filmowe z Hamulcem Bezpieczeństwa. Spotkania i krótkie filmy z Kina Letniego w Orłowie i Dni Krytyki Filmowej, wstęp – wolny
  • godz. 11.00-13.00 Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego
    warsztaty animacji poklatkowej z Hamulcem Bezpieczeństwa dla dzieci w wieku 8-14 lat,
    obowiązują zapisy: formularz dostępny na stronie: www.dnikrytyki.pl, wstęp – wolny

21 listopada, niedziela

  • godz. 14.00-16.00 – warsztaty w Gdyńskim Centrum Filmowym, I piętro
    Dom Filmowy zaprasza nastolatków na warsztaty. Pod profesjonalnym okiem Kryspina Pluty i Pauliny Pohl, weźmiecie udział w zajęciach, na których zaaranżują proste studio filmowe, wezmą kamerę w dłoń i nauczą się mówić językiem filmu. Spróbują sił jako: redaktorzy, operatorzy kamery, dźwiękowcy czy klapserzy i na chwilę staną się prawdziwą ekipą filmową.
    udział w warsztatach jest bezpłatny,
    wiek uczestników: 12-14 lat,
    liczba miejsc ograniczona: max 10 osób,
    obowiązują zapisy: warsztaty@domfilmowy.com, 793 433 767.
    Dom Filmowy powstał z miłości do kina i marzeń o mądrej i świadomej pracy z młodzieżą. Misją jest towarzyszenie młodym ludziom w odnajdywaniu własnego głosu, aby mogli opowiedzieć historie za pomocą filmu i mieć wpływ na pozytywne zmiany w ich życiu, społeczności i świecie. Działając jako organizacja pozarządowa, Dom Filmowy realizuje kulturalno-edukacyjne projekty. Wśród nich są m.in.: warsztaty, spotkania, dyskusje, których głównym celem jest wspieranie młodzieży poprzez dawanie im przestrzeni do spotkania i wspólnego tworzenia. W trakcie zajęć, tworząca ekipę filmową młodzież, pracuje przy realizacji własnych produkcji. Pod opieką prowadzących pisze scenariusze, przygotowuje plan filmowy, posługując się profesjonalnym sprzętem realizuje zdjęcia oraz montuje całość nagranego materiału. W skład zespołu wchodzą filmowcy, którzy mają również wykształcenie i praktykę pedagogiczną, psychologowie i animatorzy kultury. Przez ostatnie 9 lat zorganizowali tysiące godzin zajęć filmowych z młodzieżą, których efektem jest powstanie kilkuset krótkich filmów.
  • godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00
    Gdyńskie Centrum Animacji,
    Zostań gwiazdą kina –  warsztaty aktorsko-filmowe. Kto nie chciałby choć raz być gwiazdą filmową. Taką okazję będą miały dzieci uczestniczące w warsztatach aktorsko-filmowych. Będzie można poznać kilka aktorskich ćwiczeń, przygotować scenki i zagrać, jak na planie filmowym,
    dla dzieci w wieku 6-8 lat oraz przedszkolaków z rodzicami.
  • godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00
    Gdyńskie Centrum Animacji
    Opowiedz własną historię – pisanie scenariuszy. Podczas warsztatów młodzi filmowcy poznają krótką historię animacji, sposób jej powstawania, a także nauczą się, jak napisać scenariusz. Filmowcy amatorzy wykonają własnoręcznie scenopisy, a na koniec zaanimują wymyśloną przez siebie historię.
    dla dzieci w wieku 8-12 lat oraz przedszkolaków z rodzicami.
  • godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00
    Gdyńskie Centrum Animacji
    Jak to się kręci – warsztat animacji poklatkowej.Warsztaty animacji poklatkowej to doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę na temat tego jak tworzy się filmy animowane. Podczas warsztatów uczestnicy stworzą bohatera, aby tchnąć w niego życie wprawiając go w ruch. Każde z dzieci stworzy własną, krótką historię.
    dla dzieci w wieku 6-8 lat oraz przedszkolaków z rodzicami.
    Każdy warsztat trwa 1h. Warsztaty odbywają się równolegle w godzinach 10.00-11.00, 11.30-12.30, 13.00-14.00. Na warsztaty obowiązują zapisy, każda z grup ma max 10 osób.  Zapisy kierować pod adres mailowy: dziendobry@gca.edu.pl lub pod nr tel. 505 552 356. Zajęcia odbywają się w Gdyńskim Centrum Animacji przy ul. Gołębiej 11, w Gdyni (dawny Zespół Szkół Technicznych im. Kwiatkowskiego).