W niedzielny poranek, 4 kwietnia 2021 r. z symbolicznym przesłaniem dla mieszkańców Gdańska zabrzmi dzwon Pokój i Pojednanie. Natomiast w Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się koncert na carillon i trąbki. Specjalny świąteczny repertuar wykonają carillonistka miejska Monika Kaźmierczak oraz trębacze z zespołu Tubicinatores Gedanenses.
W Wielkanoc symboliczne odezwą się dźwięki dzwonu Pokój i Pojednanie. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny, który został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 r. Jego dźwięk towarzyszy gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta. W niedzielny poranek będzie on niósł nadzieję, zgodę i pokój w tym trudnym czasie, drugich już Świąt Wielkanocnych w czasie pandemii.
Carillon razem z trębaczami
Idea koncertu nawiązuje do dawnej tradycji wspólnego koncertowania gdańskich carillonów i trębaczy. Odbywały się one przynajmniej od XIX w., w okresie od Niedzieli Wielkanocnej do przypadającego w dniu 11 listopada dnia św. Marcina.
– Repertuar przygotowany wspólnie z trębaczami, Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, obejmuje dziewięć utworów z okresu XVI do drugiej połowy XVIII w., zarówno w oryginale i opracowaniach. Najstarszą z kompozycji jest radosne „Canciones de clarines”. Nasz koncert otworzy i zamknie chorał „Surrexit Christus hodie”, czyli „Zmartwychwstał Chrystus dziś” znany w XVIII-wiecznym, gdańskim opracowaniu – mówi carillonistka miejska Monika Kaźmierczak.
Koncertu będzie można wysłuchać na żywo w okolicy Ratusza Głównego Miasta przy. ul. Długiej i Długim Targu w Gdańsku. Transmisja online odbędzie się na profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku. Początek transmisji w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 13.00.
Wykonawcy:
- Monika Kaźmierczak (carillon)
- Paweł Hulisz (trąbka)
- Emil Miszk (trąbka)
Program:
- chorał „Surrexit Christus hodie (Zmartwychwstał Chrystus dziś)”
- „Te Deum” – Marc-Antoine Charpentier
- „Abblasen” (sygnał wieżowy) – Gottfried Reiche
- „Sonaty“ – Pal Esterhazy von Galanta
- „Sonata festiva“ – Johann Heinrich Schmelzer
- „Sonata D“ – Petronio Franceschini
- Alleluja z oratorium „Mesjasz” – Jerzy Fryderyk Haendel
- „Canciones de clarines” – Anonim (XVI w.)
- chorał „Jezus pozostaje moją radością” – Jan Sebastian Bach
- chorał „Surrexit Christus hodie” (Zmartwychwstał Chrystus dziś)