AKTUALIZACJA 

6 CZERWCA

Tegoroczne Gdańskie Dni Kaszubskie rozpoczęły się w poniedziałek, 27 maja. Ostatnim punktem programu będzie spotkanie otwarte „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku” w Domu Uphagena, 7 czerwca (piątek) o godz. 17.

Dlaczego Gdańsk?

Tak postawione pytanie w uchu Kaszuby zabrzmi prowokacyjnie. Dla rdzennych mieszkańców Pomorza oczywiste jest, że to właśnie Gdańsk przez całe wieki stanowił i nadal stanowi ich główne centrum gospodarcze, kulturalne i społeczne. Tu ma swoją siedzibę naukowy Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz wiele innych istotnych dla Kaszubów instytucji. To W Gdańsku rezydowali książęta Pomorzan i Pomorza, tutaj swoją stolicę miała też kontrata kaszubska zakonu dominikanów, rozciągająca się od Tczewa po Greifswald. To wreszcie w Gdańsku, w 1912 roku odbył się zjazd, który zainicjował powstanie Towarzystwa Młodokaszubów, pierwszej dużej kaszubskiej organizacji. Na pamiątkę Zjazdu Młodokaszubów obchodzimy Dni Kaszubskie właśnie w czerwcu.

Spotkania ze śpiewem, filmem i kaszubską marką

Zaczynamy w poniedziałek, od 17:30. Niezwykle utalentowana śpiewaczka, Joanna Gostkowska, zaprasza na warsztaty śpiewu ludowego połączone z nauką emisji naturalnego, otwartego głosu. Warsztaty potrwają trzy dni, a 30 maja ich uczestnicy będą mieli możliwość wystąpienia na scenie na Ołowiance. Również w poniedziałek, o godz. 18 w Muzeum Morskim odbędzie się projekcja filmowa „Tam, gdzie ptaki są farwné”, zrealizowana w języku kaszubskim, z polskimi napisami. W środę 29 maja w Sali “Niebo Polskie” Urzędu Marszałkowskiego dr Mirosław Rekowski wygłosi wykład pt. „Rzecz kaszubska. O projektowaniu dla ginącego języka”. Prelekcja będzie dotyczyć propozycji budowania kaszubskiej marki, tworzenia wyróżników kaszubskości w oparciu o rzeczywiste cechy regionu i jego mieszkańców.

Fana na maszt! Gduńsk je nôsz!

W czwartek, o godz. 17, nastąpiło uroczyste otwarcie. Z masztu na Gradowej Górze załopotała czarno-żółta stanica, co było symbolicznym zaznaczeniem kaszubskiej obecności w Gdańsku. Flaga wywieszana jest kilka razy w roku, przede wszystkim 19 marca, w Dzień Jedności Kaszubów i 18 sierpnia, Dzień Kaszubskiej Flagi. Na Ołowiance już kilka godzin wcześniej ruszył jarmark i scena muzyczna. Tego samego dnia odbył się wernisaż plenerowej wystawy „Lech Bądkowski. Lech Bądkòwsczi”, którą można oglądać przy ul. Grobla I.

Fischmarkt

W sobotę, 1 czerwca w , przy dźwiękach orkiestry rybackiej po wodach Motławy przepłynęły pomeranki. To tradycyjne, żaglowo-wiosłowe łodzie rybackie, obecnie wykorzystywane w celach rekreacyjnych. Przez wieki kaszubscy rybacy z półwyspu helskiego dostarczali świeże ryby do Gdańska, na targ koło baszty Łabędź. Obecność pomeranek na dniach kaszubskich nawiązuje do tej tradycji. Na Targu Rybnym zaaranżowana została też przestrzeń nawiązująca do rybackiej wioski. Krótko po godzinie 12 nastąpił wymarsz kaszubskiej delegacji w kierunku Dworu Artusa. W korowodzie znalazły się postacie w tradycyjnych strojach rybackich. Piotr Kryszewski, wiceprezydent Gdańska,  wręczył klucze do miasta Janowi Wyrowińskiemu i Marcie Gwardzik, działaczom Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Symboliczną zapłatą był dorodny łosoś od rybaków. Delegacja złożyła również kwiaty pod pomnikiem księcia Świętopełka Wielkiego.

Perły na zakończenie

Teatr Zymk (po kaszubsku wiosna), pod kierownictwem Adama Hebla, przygotował w języku kaszubskim interpretację „Procesu” Franza Kafki.  Zastosowano ciekawe zabiegi adaptacyjne. Nie, nie było burczybasów i tabaki, bo kultura kaszubska to nie tylko kultura ludowa. Warto było naocznie się o tym przekonać w poniedziałek 3 czerwca w Teatrze Wybrzeże na scenie Stara Apteka, o godz. 20. Dzień później, 4 czerwca odbył się spacer z przewodnikiem, Kaszubskimi śladami po Gdańsku. Było można zanurzyć się w kaszubską tkankę miasta w jego wielokulturowej tożsamości i osobiście doświadczyć łączności z kaszubskimi kontekstami. Z kolei w piątek 7 czerwca, na zakończenie Dni Kaszubskich w Domu Uphagena o 17 odbędzie się spotkanie otwarte „Kaszubi w wielkim mieście – formy i specyfika aktywności kaszubskiej w Gdańsku”, które będzie ostatnim akcentem tegorocznego świętowania. Kolejne Dni Kaszubskie dopiero za rok.

Szczegółowy program Dni Kaszubskich dostępny jest TUTAJ.