OAG to brytyjska firma zajmująca się zbieraniem i przetwarzaniem danych rynku lotniczego. W bazach danych można odnaleźć informacje o ponad 4 tys. lotniskach świata.

 

Gdański debiut

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zadebiutował w rankingu. W kategorii portów lotniczych obsługujących od 2,5 mln do 5 mln pasażerów rocznie uplasował się na 10 miejscu. Współczynnik punktualności w Gdańsku wynosi 85,13 proc. Na wyższych pozycjach znalazły się takie lotniska jak: Tenerife Norte, Durban czy Anchorage. Pomorskie lotnisko wyprzedziło z kolei między innymi porty w: Trondheim, Recife czy Bilbao. Taka wysoka pozycja jest zasługą dobrego zarządzania i sprawnie przeprowadzanych operacji naziemnych.

 

Łotysze najlepsi na świecie

OAG bada również punktualność linii lotniczych. Na pierwszym miejscu na świecie, ze wskaźnikiem punktualności lotów wynoszącym 90,01 proc., uplasowała się łotewska linia airBaltic. Od kwietnia 2018 r. rozpocznie ona loty pomiędzy Gdańskiem a Rygą.  W rankingu europejskich linii lotniczych, jakie operują z gdańskiego lotniska, w ścisłej czołówce znalazły się również: Finnair, SAS i KLM.

 

Rozkład lotów jest najważniejszy

OAG Punctuality League zbiera informacje o wszystkich rozkładowych operacjach lotniczych. Analizowane są faktyczne oraz rozkładowe godziny startów i lądowań. Za punktualne uznawane są te, które wykonane zostaną z odchyleniem nie większym niż 15 minut. Na statystykę wpływają również loty odwołane.

 

Wiosenne zmiany w rozkładzie

Już od marca 2018 r. węgierski Wizz Air uruchamia loty z Gdańska do Lwowa. Kolejnym nowym połączeniem jakie Wizz Air będzie realizowac z Gdańska będą loty do Wiednia. Do stolicy Austrii samoloty będa latac 4 razy w tygodniu. Na pokładzie maszyn linii airBaltic od kwietnia polecimy do Rygi. Z kolei w maju loty do Aten uruchomi Ryanair. Więcej połączeń w sezonie letnim do Monachium i Frankfurtu zapowiedziała również Lufthansa.Niestety w marcu samoloty przestaną latać do: Molde, Groningen oraz Frankfurtu-Hann.