Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/10/Hornet-Quartet-scaled.jpg Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Będzie nastrojowo i nowocześnie

Gdańsk dla Muzyki Polskiej. Będzie nastrojowo i nowocześnie

Hornet Quartet. Fot. materiał prasowy PFB
26.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
26.10.2021

Polska Filharmonia Bałtycka zaprasza na koncert, który odbędzie się w czwartek 28 października 2021 r. Będą nowe i dawne kompozycje, a utwory zaprezentuje znakomity Hornet Quartet.

Skład Hornet Quartet:
Gabriel Czopka – waltornia
Michał Szczerba – waltornia, I waltornista Orkiestry PFB
Łukasz Łacny – waltornia
Piotr Kowalski – waltornia, I waltornista Orkiestry PFB

Kwartet czterech rogów

Czterech młodych waltornistów, grających razem w międzynarodowym zespole Pan European Philharmonia, założyło kwartet czterech rogów. Tak powstał Hornet Quartet. Zespół nawiązał współpracę z kompozytorami młodego pokolenia. W ramach projektu Gdańsk swojemu miastu w repertuarze kwartetu są przeważnie współczesne utwory.

Bogaty repertuar

Na początku koncertu będzie prawykonanie nowego utworu Pawła Pudło „Hornet Attack”. Kompozytor pochodzi z Katowic i zajmujące się różnymi gatunkami muzyki. Poza muzyką symfoniczną i chóralną Pudło jest twórcą muzyki filmowej i muzyki do reklam. Kolejnym utworem będzie bardzo wczesne dzieło Włodzimierza Kotońskiego „Quertettino” na kwartet rogów pochodzące z 1950 r. Włodzimierz Kotoński to nestor awangardy, twórca pionierskiego utworu elektronicznego – Etiudy konkretnej, a także wybitny pedagog. Kazimierz Machala w tym gronie kompozytorów to postać odmienna. Świetny waltornista i pedagog, który po studiach w Czechach, doskonalił umiejętności w USA. Został pierwszym waltornistą w Sydney Symphony Orchestra w Australii. Jednocześnie był pierwszym w historii waltornistą z tytułem doktora nauk sztuk muzycznych na słynnym Julliard School of Music w Nowym Jorku. Zajmował się też kompozycją, jego trzyczęściowy utwór „Intuitions” jest jego pierwszą kompozycją i został napisany dla renomowanego American Horn Quartet. Koncert zakończy lżejszy utwór napisany przez młodego kompozytora warszawskiego Jana Stokłosę. Stokłosa jest muzykiem bardzo wszechstronnym. Gra na wiolonczeli i instrumentach klawiszowych. Ponadto, jest dyrygentem i aranżerem. Często współpracuje z teatrem i pisze muzykę filmową. Jego „Three Little Pieces” będą zwieńczeniem niezwykłego wieczoru.

Gdańsk dla Muzyki Polskiej

  • 28 października 2021 r., czwartek, godz. 19.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • wstęp jest wolny
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.