Projekcja filmu „Une enfance”(„Dzieciństwo”) z 2015 r. wybitnego francuskiego reżysera i pisarza odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w czwartek, 9 maja 2024 r. o godz. 19.00. Wstęp jest wolny.
Wydarzenie odbywa się w ramach Atlelier littéraire Gdańsk i jest objęte patronatem honorowym marszałka Mieczysława Struka, a samorząd województwa pomorskiego jest jego współorganizatorem.
„Dzieciństwo” oczami Philippe’a Claudela
Spotkanie z Philippem Claudelem będzie tłumaczone na język polski. Poprowadzi je Bénédicte Mezeix, a rozpocznie się o godz. 19.00 w Kunszcie Wodnym. Natomiast o godz. 20.15. odbędzie się projekcja filmu „Une enfance”(„Dzieciństwo”) także tłumaczonego na język polski.
Philippe Claudela urodził się w 1962 r. w Dombasle-sur-Meurthe (Lotaryngia). Prozaik, dramaturg, reżyser i scenarzysta. Jest znany przede wszystkim jako autor powieści „Szare dusze” („Les Âmes grises”, wyd. polskie Czytelnik 2005) przetłumaczonej na ponad 30 języków, nagrodzonej Prix Renaudot i ogłoszonej Książką Roku we Francji. Innymi publikacjami Claudela są m.in.: „Wnuczki pana Linha” („La Petite Fille de Monsieur Linh”, Czytelnik 2006), kontrowersyjny „Raport Brodecka” („Le Rapport de Brodeck”, Czytelnik 2009, nagrodzony Independent Foreign Fiction Prize i Prix Goncourt des lycéens),„Śledztwo” („L’Enquête”, Czytelnik 2011) oraz najnowsza „Parfums” (2012). Reżyser m.in. „Kocham cię od tak dawna” z udziałem Kristin Scott Thomas („Il y a longtemps que je t’aime”, dwa Cezary, BAFTA za film obcojęzyczny), „Tous les soleils” i „Avant l’hiver” (premiera jesienią 2013, w roli głównej Daniel Auteuil). Pisarz opublikował też dwa doskonale przyjęte zbiory opowiadań – „Les Petites mécaniques” (2004) i „Le monde sans les enfants: Et autres histoires” (2006) oraz kilkanaście tekstów w antologiach współczesnej
– Philippe Claudel jest hojnym i wnikliwym pisarzem. Poprzez swoje dzieła literackie i reżyserskie zaprasza nas do objęcia wszystkiego, co wstrząsa i burzy nasze społeczeństwa – mówi dyrektorka Maison des écrivains et de la littérature w Paryżu Sylvie Gouttebaron.
Film „Dzieciństwo”, po raz pierwszy pokazywany w Polsce, to pełen wdzięku portret dojrzewającej młodości. Obraz porusza tematy marzeń, rzeczywistości i ludzkich relacji, zachwycając zarówno formą, jak i treścią. Claudel, poprzez misternie wykreowane postaci i wnikliwą obserwację ludzkich emocji, pozostawia głęboki ślad w sercach widzów.
Czy jest Atlelier littéraire Gdańsk?
To corocznie organizowane warsztaty prowadzone przez wybranego współczesnego francuskiego pisarza dla reprezentantów filologii romańskich polskich uniwersytetów (13 ośrodków). Do tej pory w Gdańsku gościli: Olivier Rolin, Patrick Deville, Maylis de Kerangal (on-line) czy Hervé le Tellier. W 2023 r. projekt uzyskał poparcie Unii Europejskiej i jako Flevolution rozszerzył działalność na studentów z Austrii i z Francji. Dodatkową wartością są przygotowywane ćwiczenia językowe do fragmentów powieści gości projektu, które od września 2024 r. zostaną opublikowane na stronie flevolution.eu jako otwarte narzędzie do nauki języka francuskiego. Projekt ma na celu nie tylko integrację środowisk studenckich z polskich i europejskich uczelni, ale także promowanie współpracy Pomorza z europejskimi ośrodkami kulturalnymi.