Wydarzenie rozpocznie się 4 września 2020 r. Wystawy w Państwowej Galerii Sztuki, Sopot Centrum i przestrzeni miejskiej będzie można oglądać do 20 września. W programie m.in. projekcja koncertu Sławka Jaskułke z Kacprem Kowalskim w kinie na molo i unikatowa wystawa kolekcji polskich książek fotograficznych (dzięki uprzejmości Miejskiej Bibliotek Publicznej w Opolu).

 

O festiwalu

Już po raz szósty w Sopocie odbędzie się wydarzenie dla miłośników fotografii artystycznej. Festiwal wyróżnia się formułą utworzonych rezydencji artystycznych, na które organizatorzy zapraszają znakomitych utalentowanych  polskich artystów, by mogli tworzyć w Sopocie nowe cykle autorskie. Po raz drugi, obok polskich fotografów, zaproszono dwóch artystów zagranicznych. Widzowie zobaczą nowe projekty fotograficzne rezydentów festiwalu, prezentowane w Państwowej Galerii Sztuki, jak również premierowe i najlepsze wystawy czołowych polskich artystów i fotografów w galeriach Centrum Sopot. Co roku powstaje rónież nowy fotopomnik – każdy innego fotografa i w miejscu, gdzie powstało zdjęcie. To jedyny tego typu projekt w Polsce. W tym roku będzie to fotopomnik Macieja Kosycarza, odsłonięcie nastąpi 12 września 2020 r.

 

Polscy artyści

W tym roku organizatorzy zaprosili Martę Berens, Maksymiliana Rigamontiego i Piotra Zbierskiego. Poza tym, swoje premierowe wystawy będą pokazywać Katarzyna Mirczak, Maciej Stępiński i Zosia Promińska, których prace do ostatniego momentu nabierały kierunku i kształtu. Wiele prezentowanych prac, mimo okresów frustrującej izolacji i niepewności, dotyka elementu podróży i przestrzeni. Nie tylko w znaczeniu przemieszczania się, ale także na poziomie metaforycznym – podróży wewnętrznej, intymnej, emocjonalnej czy historycznej. Nowe wrażenia, nowe doświadczenia i obserwacje artyści włączyli do swoich projektów, co nadało im specyficzny wymiar i charakter, który prowokuje do refleksji i spojrzenia z dystansu.

 

Ukraińscy rezydenci

W tym roku festiwal gości dwóch ukraińskich artystów. Sergey Melitchenko z Ukrainy oraz Valentyn Odnoviun z Litwy zaprezentują swoje najnowsze wystawy, jak również autorskie projekty wykonane w Sopocie w trakcie trwania festiwalu. Odnoviuna i Mielniczenki nie łączy nic poza tym, że są Ukraińcami, nieodrodnymi reprezentantami nowego pokolenia fotografów, wchodzącego na światową scenę. Zdjęcia więziennych wizjerów i szalejących pośród przyrody nagich mężczyzn mają jednak coś wspólnego. Potrzeba wolności łączy się w nich z groźbą czyhającej tuż za ukraińską miedzą historii. Młodzi i wolni Ukraińcy dotykają kwestii związanych z wojną, zniewoleniem i poczuciem zagrożenia.

 

Valentyn Odnoviun

To chłodny konceptualista i zanurzony w historii melancholik. Minimalistyczne zdjęcia nie pasują do tego, co dzieje się we współczesnej fotografii ukraińskiej. Ukraiński artysta lepiej czuje się w kręgu litewskich fotografów, zamkniętych w sobie i upartych. Nie dziwi więc fakt, że zdecydował się na stałe zamieszkać na Litwie. Został entuzjastycznie przyjęty przez miejscowe środowisko. To pierwszy w historii obcy fotograf należący do elitarnego stowarzyszenia litewskich fotografów. Tego samego, które zakładał Sutkus z Rakauskasem i Macijauskasem.

 

Sergey Melitchenko

Odnoviun lepiej czuje się w kręgach artystycznych bliskich akademii sztuk, a Mielniczenko pracuje w terenie, w Charkowie czy w rodzinnym Mikołajewie. Jego zdjęcia są żywiołowe i pełne energii, a fotografuje głównie swoich rówieśników. To kolejne pokolenie mierzące się z kryzysem tożsamości, ale też niekończącą się transformacją ukraińskiej rzeczywistości politycznej i społecznej. Otwartość i autentyczność, epatowanie cielesnością, szokowanie nagością i graficznie przedstawioną seksualnością widać na zdjęciach mężczyzn i kobiet, przede wszystkim jednak mężczyzn, a w wypadku kobiet – własnej żony. Akty i półakty wykonywane kulturystom i hipsterom zostały docenione i wyróżnione m.in. nagrodą Oskara Barnacka.

 

Plakat Festiwalu W Ramach Sopotu, data trwania, artyści

Program festiwalu

4 września 2020 r., piątek
Wernisaże w Państwowej Galerii Sztuki. Rigamonti, Zbierski, Berens, Stępiński, Albumy fotograficzne
Wernisaże w Sopot Centrum. Sergey Melnitchenko , Valentyn Odunovin oraz Katarzyna Mirczak

5 września 2020 r., sobota
10.00-12.00 – warsztaty z Piotrem Zbierskim
13.00-15.00 – warsztaty z Maksymilianem Rigamontim
16.00 – spotkanie z polskimi rezydentami prowadzone przez Adama Mazura
18.00 – spotkanie z rezydentami zagranicznymi prowadzone przez Adama Mazura
21.00 – projekcja koncertu Sławka Jaskułke z Kacprem Kowalskim w kinie na molo

6 września 2020 r., niedziela
10.00-12.00 – warsztaty z Martą Berens
13.00-15.00 – warsztaty z Valentynem Odnoviunem
19.00 – spotkanie z Katarzyną Mirczak

10 września 2020 r., czwartek
19.00 – Sopocka Szkoła Fotografii WFH – Class of 2020, SPATIF

11 września 2020 r., piątek
17.00-19.00 – spotkanie z artystą oraz prezentacja nowinek technologicznych, warsztaty organizowane przez Cyfrowe.pl

12 września 2020 r., sobota
11.00-13.00 – warsztaty z Sergeyem Mielnichenko
16.00 – odsłonięcie fotopomnika M. Kosycarza
17.00 – o autorze fotopomnika – spotkanie

13 września 2020 r., niedziela
12.00-15.00 – prezentacja sprzętu specjalistycznego dla fotografów – Fuji, Szymon Szcześniak
18.00 – oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Maciejem Moskwą

18 września 2020 r., piątek
17.00 – wystawa instagramersów
19.00 – spotkanie z Zosią Promińską, autorką wystawy Waiting Room

19 września 2020 r., sobota
18.00 – spotkanie z Maciejem Stępińskim
21.00 – oficjalne zakończenie festiwalu

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej festiwalu W Ramach Sopotu