Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/02/Zdzislaw-Pacholski-KŁOPOTLIWY-KRAJOBRAZ-scaled.jpg Fotograf powiela czy tworzy rzeczywistość? Wystawa w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Fotograf powiela czy tworzy rzeczywistość? Przekonasz się podczas wystawy w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Kłopotliwy krajobraz fotografia Zdzisława Pacholskiego. Fot. materiał prasowy
12.02.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.02.2021

Fotografie Zdzisława Pacholskiego można będzie oglądać do 31 marca. Wernisaż on-line na profilu na Facebooku Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej zaplanowano na 13 lutego 2021 r. na godz. 18.00.

Kuratorem wystawy jest Roman Lewandowski: r.lewandowski@bgsw.pl.

Niezwykłe zdjęcia

Twórczość Zdzisława Pacholskiego koncentruje się na problemach i aspektach funkcjonowania fotografii jako medium nie tyle przedstawiającego, co rozwijającego ważką refleksję w domenie konceptualizmu. Prace artysty bazowały na napięciu pomiędzy rzeczą a jej wizualną reprezentacją. Zdzisław Pacholski chętnie sięga do realiów otaczającego go świata, który powiela i oznakowuje, a czasami też dołącza socjologiczny komentarz. Artystę fascynuje aspekt semantyczny oraz procedury tautologiczne fotografii. Jego prace odnoszą się też do materii świata i wypełniających go emocji, stąd nostalgia i afirmacja świata przedstawionego. U Pacholskiego wybrzmiewa potrzeba odniesienia się do sfery realnej, która w chwilach kryzysu bądź świadomości przemijania dotyka człowieka i jego środowisko. Wydaje się, że prace Zdzisława Pacholskiego w jakiś sposób komentują ten dramat i egzystencjalny wymiar współczesnego kryzysu, co artysta obrazuje tworząc ujmującą, choć uniwersalną, narrację o ludzkich losach uwikłanych w historie zarówno lokalne, jak i globalne.

O fotografie

Zdzisław Pacholski – urodził się w 1947 r. w Osiekach. Jest artystą fotografem, od 1977 r. członkiem ZPAF. Jest autorem wydarzeń artystycznych, m.in. wystaw z cyklu „Rewizja” 1977-79. Był działaczem kultury niezależnej w czasie stanu wojennego. Uczestniczył w wielu wystawach w Polsce i na świecie m.in. Biennale w São Paulo w 1989 r. Honorowy członek niemieckiego stowarzyszenia twórczego Welbergener Kreis. W 2008 r. został wyróżniony medalem im. Waldemara Kućki przyznawanym wybitnym twórcom polskiej fotografii. Komisarz i uczestnik wystawy „70 lat Polskiej fotoawangardy” pokazanej w Bergkamen i Rheine, Niemcy 1991.

Zdzisław Pacholski „Terra Photographica”

  • Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
  • ul. Zaruskiego 1a
  • wernisaż on-line – 13 lutego, godz. 18.00, profil BGSW na Facebooku
  • wystawa czynna do 31.03.2021
  • wstęp – wolny

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.