Mieszkańcy Gdańska 9 maja ujrzeli flagę Unii Europejskiej powiewającą z masztu na Górze Gradowej. Europejskimi barwami przystrojone zostały główne ulice. Pomorze obchodzi Dzień Europy z całą europejską wspólnotą. Z tej okazji w wielu miejscach zaplanowano wiele atrakcji, albo po prostu wsłuchać się w melodię europejskiego hymnu wygrywanego przez carillon Ratusza Głównego Miasta. Warto pamiętać, że w ciągu 21 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej Pomorze pozyskało ponad 50 miliardów złotych z Funduszy Europejskich i zrealizowało ponad 40 tys. projektów.
Dzień Europy obchodzony jest 9 maja, w rocznicę przedstawienia Deklaracji Schumana w 1950 roku. Dwa lata później zawiązała się Wspólnota Węgla i Stali, co otworzyło drogę do integracji europejskiej. Dzisiejsza Unia Europejska powstała jako owoc zapoczątkowanych wówczas procesów.
Co jest grane?
Flaga na Górze Gradowej została podniesiona o godzinie 10.00. Podczas uroczystości mieszkańcy mogli otrzymać flagę Unii Europejskiej i Polski. Potem można było wysłuchać koncertu z wieży kościoła św. Katarzyny. Wojciech Lauer, gdański wirtuoz gry na carillonie, odegrał 27 hymnów krajów członkowskich UE. Ponadto kilka razy w ciągu dnia z wieży Ratusza Głównego Miasta usłyszeliśmy znane nuty melodii „Ody do Radości”, będącej oficjalnym europejskim hymnem. Ratuszowy carillon zabrzmi dzisiaj jeszcze o godzinie 16.00 i 18.00.
Jak wygląda Pomorskie na tle Unii?
W Unii Europejskiej jesteśmy ponad 20 lat. Nie będziemy tutaj wymieniać długiej listy zysków i korzyści, jakie odnieśliśmy i nadal odnosimy dzięki integracji europejskiej. Wszyscy widzimy, że Pomorskie przez te lata zauważalnie się zmieniło. Zmianę tę widać w wynikach statystycznych badań obrazujących poziom życia w naszym województwie. I tak, w 2004 roku Pomorskie cechowało nieznacznie wyższe bezrobocie niż średnia dla Polski. Było to 19,8 proc. na tle 19,2 proc. w całej Polsce. Średnia dla państw UE wynosiła wówczas 10 proc., zatem niemal cztery razy mniej niż wynik naszego województwa. Dwadzieścia lat później wskaźnik bezrobocia na Pomorzu (2,2proc.) jest nie tylko niższy niż średnia dla Polski (2,9 proc.) ale też niemal trzykrotnie niższy, niż średni wynik w UE (5,9 proc.). Pomorskie PKB na mieszkańca wzrosło niemal czterokrotnie, z 5300 euro w 2004 do 19000 Euro w 2023. Wzrósł też odsetek osób z wyższym wykształceniem, i to ponad dwukrotnie, z 18 proc do 47,4 proc. Średnia dla Polski wzrosła w tym czasie z 18,6 proc. do 44,4 proc, a dla całej Unii z 24,1 proc. do 39,9 proc. Ciekawym wskaźnikiem jest liczba pracujących w działalności badawczej i rozwojowej. W 2004 roku było to 4,2 tys. a w 2022 roku 14,4 tys., co oznacza ponad trzykrotny wzrost.
Jak powstała flaga Unii Europejskiej?
Wbrew popularnemu niegdyś tłumaczeniu liczba gwiazd nie oznacza liczby krajów członkowskich. Od początku gwiazd było dwanaście, niezależnie od tego, ilu członków liczyła Rada Europy, czy wspólnoty europejskie, które stały się zalążkiem dzisiejszej UE. Jako symbol Rady Europy gwieździsta flaga została przyjęta w 1955 roku. Twórca koncepcji europejskiej flagi, Arsène Heitz miał pod koniec życia podzielić się wyznaniem, że inspirował się przedstawieniem Matki Boskiej na lazurowym tle i z „wieńcem gwiazd dwunastu”, zgodnie z wizją św. Jana przedstawioną w Księdze Apokalipsy.