Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego jest przyznawana pracownikom pomocy społecznej od 2007 roku. W tym roku gala wręczenia wyróżnień odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, 14 listopada 2018 r. podczas konferencji „Nowe formy aktywizacji osób zagrożonych społeczną ekskluzją”.
Srebrne Drzewka i nagrody
W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło 15 wniosków. Kapituła nagrody zdecydowała jednogłośnie o przyznaniu wyróżnienia pięciu osobom. Nagrodzono je m.in. za profesjonalizm za skuteczne rozwiązywanie problemów osób potrzebujących wsparcia. Są to:
- Cecylia Tuźnik – zastępca kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach. Nagroda za tworzenie i rozwijanie wysokich standardów jakości usług instytucji pomocy społecznej.
- Barbara Łukasiewicz – specjalista pracy socjalnej, koordynator wolontariatu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim. Nagrodę wręczono za aktywizowanie i integrowanie wspólnot lokalnych na rzecz rozwiązywania problemów społecznych oraz wspieranie i promowanie wolontariatu.
- Elżbieta Opat-Wróblewska – starszy pracownik socjalny w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zblewie. Nagrodę otrzymała za całokształt pracy w dziedzinie pomocy i integracji społecznej.
- Tomasz Zagrajek – kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Kępicach, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kępicach. Nagroda za inicjowanie i wdrażanie programów służących zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów społecznych, m.in. tworzonych w oparciu o partnerstwa lokalne.
- Wojciech Kwaśniewski — dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bytowie. Nagrodę przyznano za inicjowanie i wdrażanie programów służących zapobieganiu i rozwiązywaniu problemów społecznych, m.in. tworzonych w oparciu o partnerstwa lokalne oraz upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu integracji i polityki społecznej.
Nagrody najlepszym pracownikom socjalnym 2018 wręczyli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i wicemarszałek Paweł Orłowski. – Pracownicy socjalni nie tylko z poziomu swoich biur pomagają ludziom. To wy bezpośrednio widzicie i rozwiązujecie problemy rodzin, problemy ludzi – zwrócił się do pracowników socjalnych marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Dzisiaj chcemy was docenić i podziękować za waszą ciężką pracę i trud. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i pragnę zachęcić, żebyście dalej robili to, co robicie i inspirowali innych do działania – dodał.
Każdy z wyróżnionych podczas gali pracowników socjalnych również dziękował i mówił o swojej pracy. – Jestem pracownikiem socjalnym od 1990 roku i uważam, że teraz ważne jest, by działać w kierunku zaktywizowania pracowników społecznych – mówiła Cecylia Tuźnik z GOPS w Sierakowicach. – Teraz jest czas, kiedy powinniśmy namawiać do projektowania działania i realizowania jak najwięcej projektów socjalnych dodała Tuźnik. Wicemarszałek Paweł Orłowski również podziękował wszystkim pracownikom socjalnym, a szczególnie tym wyróżnionym, za ich wkład w aktywizację osób wykluczonych społecznie, a przede wszystkim za ich profesjonalizm.
Pomorska opieka społeczna w liczbach
W województwie pomorskim w systemie pomocy społecznej pracuje 6651 osób, w tym:
- w ośrodkach pomocy społecznej – 3071 osób,
- w powiatowych centrach pomocy rodzinie – 493 osoby,
- w domach pomocy społecznej – 2554 osoby,
- w ośrodkach wsparcia – 484 osoby.
Na Pomorzu działają 123 ośrodki pomocy społecznej, 16 powiatowych centrów pomocy rodzinie, 45 domów pomocy społecznej, 22 centra integracji społecznej, 11 klubów integracji społecznej, 30 dziennych domów i klubów Senior+, 69 placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Obowiązki pracowników pomocy i integracji społecznej wymagają wielu poświęceń oraz wyjątkowej empatii. Ponadto, pracownicy instytucji pomocowych muszą odznaczać się specjalistyczną wiedzą.
Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska