Na całym świecie 1 czerwca obchodzony jest Dzień Dziecka. W wielu miejscach organizowane są imprezy i festyny pełne atrakcji, zapewniające radość i rozrywkę najmłodszym. Nie inaczej będzie w muzeach we Wdzydzach i Klukach.
Z okazji Dnia Dziecka w Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach w cenie biletu wstępu oferują, oprócz zwiedzania swoich wystaw, atrakcyjny program przygotowany specjalnie dla najmłodszych zwiedzających.
Dni Dziecka we Wdzydzach
W sobotę, 31 maja oraz niedzielę, 1 czerwca 2025 r. w godz. 10.00-18.00 we Wdzydzach czekać będą:
- „Muzeum do zabawy?”, czyli niezwykła wystawa dla dzieci (i nie tylko) w chałupie z Osieka nr 3, gdzie wszystkimi zmysłami będzie można dowiedzieć się czym jest skansen i kto tworzy kolekcje muzealne, a także zaprojektować muzeum przyszłości;
- Kaszëbsczé spòrtë przy chałupie z Porąbu nr 11, gdzie będzie można zagrać w tradycyjne kaszubskie gry takie jak „bùczka” (świnka) i „klósk” (klipa);
- Dawne zabawy i zabawki w zagrodzie z Trzebunia nr 20, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach i w „korkach”, nauczyć się toczyć obręcz, fajerkę i kulącz, zagrać w zbijaka szmacianym gałganem oraz poznać dawne zabawki fruwające, pływające oraz te na biegunach i na kółkach;
- warsztaty „Papierowe kwiaty” w chałupie ze Starej Huty nr 28, gdzie będzie można się nauczyć wykonywania tradycyjnych kwiatów z krepiny, którymi dawniej ozdabiano wiejskie chałupy i przydrożne kapliczki.
Dzień Dziecka w Klukach
Również w Klukach dzieci będą mogły miło i aktywnie spędzić czas. W niedzielę, 1 czerwca w godz. 11.00-14.00 w ramach imprezy „Na wiejskich dróżkach i w zagrodach…” wszyscy będą mogli robić laleczki z sitowia, dłubać łódeczki z kory, lepić naczynia z gliny, zrobić konika z drewna czy świeczkę z pszczelego wosku . Będzie okazja kręcić powrozy, piłować drewno na koziołku, prząść nici na kołowrotku, wyplatać kosze z łozy czy prać na tarze i dzwonem, a nawet poszukać cukierków w… stogu siana.
Pod bacznym okiem gospodyni dzieci będą mogły zrobić, a potem upiec chleb w ceglanym piecu, ubić masło w kierzance czy usmażyć wafelka w żeliwnej wafelnicy. U rybaka będą mogły nabyć rzadką już umiejętność wiązania sieci rybackich, a u cieśli poznać technikę konstruowania i wypełniania ścian słowińskich domów. Rodzice i wychowawcy angażując się w różne zajęcia z pewnością też będą się świetnie bawić.
– Zapraszamy wszystkie dzieci do naszego muzeum. Będzie to dla nich najlepszy prezent – mówi Ewa Sobczyńska z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.