Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/294944441_2894773904160586_2522406305808072229_n.jpg Dzięki wirtualnemu planowaniu pacjent ma nową twarz. Pierwszy zabieg przeprowadzono w Gdyni

Dzięki wirtualnemu planowaniu pacjent ma nową twarz. Pierwszy zabieg przeprowadzono w Gdyni

Fot. materiał prasowy Szpitali Pomorskich
27.07.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.07.2022

Operacja rekonstrukcji dolnej części twarzy przy zastosowaniu innowacyjnej metody wirtualnego planowania została przeprowadzona w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Dzięki niej chory na raka zyskał nową twarz. To pierwszy taki zabieg na Pomorzu.

Zespół specjalistów ze Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni z kierownikiem Oddziału Otolaryngologii dr n. med. Sławomirem Piotrowskim i wiceprezesem Szpitali Pomorskich dr n. med. Dariuszem Nałęczem, pod kierunkiem prof. dr hab. Łukasza Krakowczyka z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wykonał pierwszą tego typu operację.

Na czym polegała?

Operację przeprowadzono u chorego na nowotwór. Zabieg polegał na odtworzenia ubytku całej żuchwy zaatakowanej przez raka. Bardzo ważne było idealne wymierzenie i docięcie kości strzałkowej z podudzia, która została wykorzystana do rekonstrukcji żuchwy. Właśnie dzięki wirtualnemu planowaniu operacji możliwe jest wykonanie szablonów do precyzyjnego wycięcia guza, a następnie ukształtowania nowej kości. Umożliwia to rekonstrukcję konkretnych części ciała w bardzo precyzyjny sposób. Taka operacja jest bardzo skomplikowana i wymaga ogromnej precyzji, ale dzięki niej pacjent ma możliwość powrotu do normalnego życia.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.