Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/Chusta_4_male_005.jpg Dywany rybackie, haft kaszubski i historie pomorskich tkanin. Niezwykła wystawa w NCK

Dywany rybackie, haft kaszubski i historie pomorskich tkanin. Niezwykła wystawa w NCK

Fot. Nadbałtyckie Centrum Kultury
24.05.2024
Piotr  Widłaszewski
Piotr
Widłaszewski
AUTOR
Piotr  Widłaszewski
Piotr
Widłaszewski
24.05.2024

„Kreatorzy: tkanina z Pomorza”, to wystawa wyjątkowego rękodzieła. Prezentowane będą m.in: Kaszubski Wdzydzki Haft Kolorowy oraz Dywany Rybackie (Fischerteppiche). Pod koniec maja i w połowie czerwca odbędzie się też cykl wydarzeń w ramach programu edukacyjnego.

Wystawa pomorskich tkanin będzie eksponowana w Ratuszu Staromiejskim. Będzie ją można od 25 maja do 29 lipca.

Co zobaczysz, czego dotkniesz

Na wystawie w NCK będzie można obejrzeć unikatowe eksponaty, wysłuchać ciekawych prelekcji i dyskusji a także poznać techniki haftowania, wyplatania, tkania, szycia oraz przenoszenia wzorów na tkaniny. Królował będzie haft kaszubski czyli jedna z najbardziej charakterystycznych form rękodzieła ludowego Pomorza. Nie zabraknie też unikatowych dywanów rybackich. Powstała też specjalna trójjęzyczna publikacja z tekstami  naukowczyń, praktyczek i pasjonatek lokalnego dziedzictwa. W dniach 25-27 maja oraz 15-16 czerwca odbędą się specjalne zajęcia edukacyjne z tkania, czy haftowania.

Kolorowy i unikalny

Wdzydzki Haft Kolorowy, to najstarsza odmiana współczesnego kaszubskiego haftu, który wywodzi się z wielowiekowej tradycji hafciarstwa klasztornego. Haft wdzydzki jest bogatszy kolorystycznie i zawiera motywy zdobnicze zainspirowane ornamentyką wytworów kultury ludowej, takich jak meble i ceramika. Teodora Gulgowska, współzałożycielka skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, odegrała kluczową rolę w usystematyzowaniu tradycji haftu szkoły wdzydzkiej, ustalając zestaw wzorów, motywów i kolorów. Haft wdzydzki jest obecnie rzadziej praktykowany niż inne odmiany haftu kaszubskiego, takie jak siedmiokolorowe lub monochromatyczne hafty ze szkoły żukowskiej. Dlatego warto odwiedzić wystawę Kreatorzy: tkanina z Pomorza, by poznać tę unikalną technikę i motywy. Podczas wystawy będzie można zobaczyć różnorodne wyroby zdobione haftem kaszubskim, w tym również wdzydzkie wzory, które są rzadko spotykane na rynku. To także okazja do wsparcia lokalnych rzemieślników, którzy wciąż pielęgnują tę sztukę. Wystawie będą towarzyszyły warsztaty haftu kaszubskiego czy prezentacje tradycyjnych technik wykonania unikalnych wzorów.

Dywany Rybackie

Dywany Rybackie, znane również jako Fischerteppiche, to unikatowe tekstylia, które pochodzą z niemieckiego Pomorza Przedniego (Vorpommern). Mieszkańcy tego regionu tworzyli i nadal tworzą piękne dywany, które zdobiły ich domostwa i przypominały o ich związku z morzem. Kreatorem tej tradycji był Rudolf Stundl. Trafił do nadbałtyckich wsi położonych między Wolgast a Greifswaldem, jako uznany specjalista od tkactwa i twórca gobelinów. Rybacy i ich rodziny, sami wyplatali sieci, łatwo zaczęli tworzyć wyjątkowe tekstylia. Dziś dywany rybackie są cenione i poszukiwane przez koneserów i wielbicieli kultury ludowej. Najstarsze i najciekawsze wyroby zdobią kolekcje tekstyliów na całym świecie. Na wystawie „Kreatorzy: tkanina z Pomorza” będzie można podziwiać zarówno tradycyjne dywany rybackie, jak i nowoczesne interpretacje tego rodzaju tkanin. Będzie można poznać technik produkcji tych unikatowych tekstyliów.

Równoległe dziedzictwo

W marcu 2023 Pomorskie Dywany Rybackie zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Niemiec, a w lipcu 2023 na polską listę trafiło Hafciarstwo kaszubskie wszystkich szkół  (hafciarstwo szkoły żukowskiej uzyskało osobny wpis już październiku 2015).

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest TUTAJ

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.