Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/IMG_0724-scaled.jpg Dwóch byłych marszałków i sportowiec. Honorowe Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa wręczone

Dwóch byłych marszałków i sportowiec. Honorowe Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa wręczone

Fot. Jacek Sowa
25.03.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
25.03.2024

Marszałkowie seniorzy województwa, czyli Jan Zarębski i Jan Kozłowski oraz sportowiec i trener Waldemar Płomień otrzymali Honorowe Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa.

Uroczystość odbyła się podczas sesji sejmiku 25 marca 2024 r.

Doceniono Waldemara i dwóch Janów. Kim są odznaczeni?

Waldemar Płomień jest wybitnym i cenionym sportowcem ziemi puckiej. Pod koniec lat 50. XX w. był zawodnikiem wojewódzkiego klubu LZS Morze Gdańsk. Zdobył m.in. siedmiokrotnie mistrzostwo Polski LZS w skoku wzwyż, w dal i biegu 110 m przez płotki, a także II miejsce w europejskich Igrzyskach Młodzieży w Bułgarii. Kontynuował karierę w Wojewódzkim Rolniczym Klubie Sportowym Neptun Gdańsk. W połowie lat 70. XX w. założył LKS Ziemi. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przez wiele lat był trenerem, mentorem, wychowawcą i działaczem. Wychowankami Płomienia byli m.in. późniejszy olimpijczyk z Moskwy Stanisław Jaskułka (skoczek w dal, który karierę kontynuował w AZS AWF Warszawa) i uczestniczka sztafety żeńskiej 4×100 m w Sydney Monika Długa. W gronie jego wychowanków byli też: utalentowana sprinterka Katarzyna Radke, wieloboistka Joanna Płomień, skoczkini wzwyż Marzena Golisowicz, biegacze Roman Paszke, Lech Skoczke, oszczepnik Janusz Jakubczyk i dyskobol Zenon Bystram. Ma 83 lata. Laudację wygłosił marszałek Mieczysław Struk.

W uzasadnieniu wspomniał, że: „Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego przyznane jest w uznaniu wybitnych zasług w krzewieniu kultury fizycznej i wychowania młodzież. Warto dodać, że Waldemar Płomień pozostaje niesamowicie skromnym człowiekiem, niezłomnym w działaniach na rzecz promocji sportu i rekreacji (szczególnie lekkiej atletyki) wśród dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów”.

Waldemar Płomień podziękował za zaszczytne wyróżnienie. Powiedział też, że jest dumny z wyników, jakie m.in. dzięki niemu osiągnęło w sporcie województwo pomorskie.

Jan Zarębski był marszałkiem województwa pomorskiego w latach 1999-2003. Ukończył studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Współtworzył kilka firm rodzinnych. W 1993 r. organizował w Gdańsku struktury Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. W 1998 r. z listy Akcji Wyborczej Solidarność został wybrany na radnego województwa pomorskiego, a w listopadzie tego roku sejmik wybrał go pierwszym marszałkiem. Funkcję tę sprawował do 2002 r. Powrócił do pracy w biznesie. Kierował przez dwie kadencje Gdańskim Związkiem Pracodawców, działa też w Konfederacji Lewiatan. W 2010 r. został prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej, a w 2010 r. prezesem zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu. Prowadzi działalność społeczną i jest aktywny we wspieraniu przedsięwzięć charytatywnych. Ma 81 lat. Laudację powiedział Zenon Odya z Koalicji Obywatelskiej.

W uzasadnieniu powiedział: „Nadanie Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego Janowi Zarębskiemu jest wyrazem uznania i uhonorowania jego dokonań na rzecz rozwoju i promocji Pomorza oraz zaangażowania w budowanie pomorskiego samorządu, aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego i popularyzacji idei samorządności, a także rozwój przedsiębiorczości”.

Jan Zarębski, dziękując konwentowi za wyróżnienie, nie krył wzruszenia. Przypomniał, że razem z radnymi i mieszkańcami tworzył samorząd regionalny. Powiedział, że budżet województwa był skromny, a wyzwania ogromne.

– Tym bardziej się cieszę, że dzięki samorządowi Polska jest coraz piękniejsza i lepiej zarządzana. Dzięki reformie rządu Jerzego Buzka żyjemy w wolnej, samorządowej i rozwijającej się Polsce – dodał były marszałek.

Jan Kozłowski był marszałkiem województwa pomorskiego w latach 2002-2010. Następnie do 2014 r. posłem do Parlamentu Europejskiego. Ukończył studia na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Gdańskiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego – po odmowie podpisania tzw. deklaracji lojalności – został zwolniony z pracy. W latach 1992-1998 był prezydentem Sopotu, a do 1990 r. zasiadał w radzie miasta. W latach 1998-2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu, a następnie wiceprezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Od 2001 r. do 2002 r. był wicemarszałkiem województwa pomorskiego. Działał w Partii Konserwatywnej i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym, a także Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej, w latach 2003-2010 był jej przewodniczącym na Pomorzu. Pełnił też funkcje prezesa: Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Polskiego Związku Rugby i wiceprezesa Europejskiej Federacji Rugby. W latach 2004-2005 był prezydentem Euroregionu Bałtyk. Ma 78 lat. Laudację odczytała wiceprzewodnicząca sejmiku Hanna Zych-Cisoń.

W uzasadnieniu wskazała, że: „Nadanie Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego Janowi Kozłowskiemu jest wyrazem uznania i uhonorowania jego wybitnych zasług na rzecz rozwoju i promocji Pomorza oraz zaangażowania w budowanie pomorskiego samorządu, aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego i popularyzacji idei samorządności”.

Jan Kozłowski podziękował za to odznaczenie. Przypomniał, że dynamiczny rozwój regionalny nie byłby możliwy, gdyby nie wspólna praca radnych i urzędników.

Co to za nagroda?

Honorowe wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego jest przyznawane od 2004 r. przez specjalny konwent. Otrzymują je osoby, które wniosły szczególny wkład w pielęgnowanie i umacnianie ważnych dla społeczności regionalnej wartości. Nagroda jest dowodem uznania ludziom, którzy wieloletnią pracą umocnili wspólnotę. Wyróżniane są ważne postacie z różnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego, politycznego czy sportowego. Honorowe wyróżnienie jest odznaką wręczaną w postaci pamiątkowego medalu, a w przypadku osoby fizycznej również odznaki małej. Ponadto, osoba wyróżniona dostaje pamiątkowy dyplom.
Przypomnijmy, że do tej pory tym wyróżnieniem zostali odznaczeni m.in.: Lech Wałęsa, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Leszek Blanik, Natalia Partyka, Stefan Chwin i Jerzy Grzywacz.

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.