Mitologiczne niespełnione grzeszne pożądanie i niszczące obietnice pędzącego kapitalizmu. Ubiegłoroczne premiery gdańskiego Teatru Wybrzeże będą walczyć o nagrody w konkursie 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych.
„Fedra” zostanie zaprezentowana we wtorek, 22 września 2020 r. o godz. 19.00, a we środę, 23 września o godz. 19.30 – „Śmierć komiwojażera”.
„Fedra” Jeana Racine’a w reż. Grzegorza Wiśniewskiego
To historia oparta na mitologicznych wątkach opętańczej namiętności królowej Fedry – żony Tezeusza – do pasierba Hipolita. Królowa jest rozdarta między niepohamowaną grzeszną żądzą a moralnością i poczuciem obowiązku. Nie może pogodzić się z obojętnością obiektu pragnień… Wskutek splotu nieprzewidzianych okoliczności i nikczemnych kłamstw, niewinnego młodzieńca spotyka niezasłużona kara. A to dopiero początek lawiny…
Tak o głównej bohaterce pisała Katarzyna Fryc w „Gazecie Wyborczej”: „Figura w znakomitej formie. Kreacja w Fedrze, najnowszej premierze Teatru Wybrzeże [premiera: 6 kwietnia 2019 roku], to jej najlepsza rola na tej scenie. Ze spektaklu publiczność wychodzi ze ściśniętym gardłem.”
W spektaklu występują: Marek Tynda – Tezeusz, Katarzyna Figura – Fedra, Jakub Nosiadek – Hipolit, Katarzyna Dałek – Arycja, Michał Jaros – Teramenes, Krzysztof Matuszewski – Enon, Agata Woźnicka – Ismena, Piotr Witkowski – Panope.
„Śmierć komiwojażera” Arthura Millera w reż. Radka Stępnia
Komiwojażer Willy Loman poświęca pracy całe życie, jednak nie osiąga oczekiwanego statusu. Lomanowie żyją w pułapce mitu stworzonego przez Willy’ego. To zwykły komiwojażer, który w świecie oferującym pozornie wspaniałe możliwości, nie potrafi odnaleźć się w realiach twardej, bezwzględnej rzeczywistości. Zasady i wartości, którym hołdował, okazują się mitami i kłamstwem. Nie potrafi przyznać się przed najbliższymi, że nic nie osiągnął. Wymyśla swoje życie od nowa i wierzy, że zwycięstwo wciąż jest jeszcze możliwe. Jednakże nie spełnia się ani jako mąż i ojciec, ani jako handlowiec, prowadzi do do tragicznego finału. Przed czym przestrzega nas Arthur Miller? Każdy z nas zostanie rozliczony z marzeń. Co prawda, Arthur Miller swój najsłynniejszy dramat napisał ponad 70 lat, ale „Śmierć komiwojażera” do dziś stanowi niezwykle trafną krytykę kapitalizmu i jest bezlitosnym studium zjawiska mitomanii.
Maciej Stroiński napisał w „Przekroju”: „Jestem porażony prostotą tego przedstawienia, które jest po prostu smutne i nie sili się na więcej, na głębiej, na mądrzej. […] Nie jest pustym artystowskim gestem – i mógłbym tak dalej opisywać ją apofatycznie, to znaczy czym nie jest. Prosto: sceny montowane światłem, a w drugiej części meble gdzieś zniknęły, najpewniej sprzedane, bo tak by wynikało z tekstu. Reżyser przeczytał tekst, dał aktorom go zagrać, dał się widzom wzruszyć. Ja jestem zadowolony.”
W spektaklu występują: Mirosław Baka – Willy, Anna Kociarz – Linda, Piotr Biedroń – Biff, Piotr Chys – Happy, Jarosław Tyrański – Charley, Cezary Rybiński – Ben, Marcin Miodek – Howard Wagner, Justyna Bartoszewicz – Dziewczyna
Kaliskie Spotkania Teatralne
To najstarszy festiwal teatralny w Polsce. Jako jedyny, w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej. Festiwal ma charakter konkursowy. Spośród zaproszonych aktorów, jury wyłoni laureatów wyróżnień, nagród specjalnych oraz nagrody głównej – Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych.